An analysis of cointegration between some Euro-zone, EU and Turkish sovereign debt securities markets
Bazı Avrupa para bölgesi, Avrupa Birliği ve Türkiye devlet iç borçlanma senetleri piyasaları arasındaki eşbütünleşim ilişkisine dair bir analiz
- Tez No: 190560
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İMRE ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Euro Bölgesi ve Türkiye' deki devlet iç borçlanma senetleri piyasaları buçalışmanın ana konusunu teşkil etmektedir. Öncelikle Euro bölgesindeki sabit getirilidevlet iç borçlanma enstrumanları ve piyasaları hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Dahasonra, Euro öncesi ve sonrası dönemi ayrı ayrı içeren ampirik bir çalışma ile, bazı Eurobölgesi ve Avrupa Birliği ülkeleri piyasaları arasında eşbütünleşim olup olmadığı tespitedilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonuçları, Euro'yu takiben bazı Euro bölgesi ve AvrupaBirliği ülkeleri arasında eşbütünleşim olduğunu göstermiştir. Son olarak, Türkiye'dekisabit getirili devlet iç borçlanma enstrumanları ve piyasası hakkında bilgi verilmiş veTürkiye ile bazı Euro bölgesi ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ilişki tespit edilmeyeçalışılmıştır. Türkiye piyasasının henüz eşbütünleşim içinde olmadığı tespit edilmiş veEuro bölgesi piyasalarında kullanılmakta olan ve Türkiye tarafından da kullanılmasıhalinde piyasaların aynı yönde hareketi hususunda faydalı olacağı düşünülen bazıöneriler ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Government debt securities markets in the Euro-zone countries and in Turkeyconstituted the subject of the paper. First detail information about sovereign debtinstruments and debt securities markets in the Euro-zone were given. Then the relationsamong the markets of some Euro-zone and European Community countries, for the pre-and pan-Euro periods separately, were investigated empirically in order to determine ifthey were cointegrated. The results of the analysis indicated that following theintroduction of the Euro, cointegration existed among some Euro-zone and EuropeanCommunity countries. Finally, information about the Turkish government debtsecurities market was given and an empirical analysis was run to see if the Turkishmarket was cointegrated with some Euro-zone and European Community countries'sovereign debt securities markets. Determining that the Turkish market did not havecointegration with the Euro-zone markets, the paper was concluded with some proposalsthat would help Turkey to move towards cointegration.