An analysis of the difference and dispute between the European Union and the united states on genetically modified organisms (GMOs): The case for the WTO
Avrupa Birliği ve Amerika arasında genetiği değiştirilmiş organizmalar konusundaki farklılıklar ve anlaşmazlıkların analizi: DTÖ davası
  1. Tez No: 190566
  2. Yazar: LALE ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Biotechnology, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticari ilişkiler, taraflardanbiri tarafından oluşturulan ticari engeller sebebiyle, sürekli anlaşmazlıkların yaşandığıbir ilişki olarak süregelmiştir. Güncel ve önemli bir anlaşmazlık da tarımsalbiyoteknoloji ve gıdalardaki genetiği değiştirilmiş organizmalar konusu üzerinedir.ABD, Avrupa Birliği'nin, genetiği değiştirilmiş organizmaların onaylanması ve ithalatıkonusunda moratoryum uygulayarak, ticareti gereksiz yere engellediğini iddiaetmektedir. 1998 yılından 2004 yılına kadar Avrupa Birliği tarafından sürdürülenmoratoryum, Amerika'nın ekonomik kayıplar vermesine ve Avrupa Birliği'ne gıdaihracatında azalmalara sebep vermiştir. Dolayısıyla, Amerika; Kanada ve Arjantin'lebirlikte, konuyu 2003 Mayıs ayında Dünya Ticaret Örgütü'nün AnlaşmazlıkÇözümleme Organı'na taşımıştır.Bu çalışmanın asıl amacı, Avrupa Birliği ve Amerika arasında genetiğideğiştirilmiş organizmaların ticareti konusundaki anlaşmazlıklarının altında yatansebeplerini bulup, çözümler sunabilmektir. Bu amaçla, tarafların uyguladığı farklıdüzenleyici çerçeveler, aynı teknolojiye farklı bakış açılarını yansıtması açısından, biraraç olarak sunulmuştur. Ayrıca, dünyada genetiği değiştirilmiş gıdalarındüzenlenmesine yönelik genel eğilimler ve anlaşmazlıkla ilgili hükümler içerenuluslararası anlaşmalar ele alınmıştır.Çalışmanın sonucunda, her iki tarafın da genetiği değiştirilmiş gıdalarındüzenlenmesine yaklaşımı, eksik bulunmuştur. Dolayısıyla her iki yaklaşımın da,genetiği değiştirilmiş organizmaların uluslararası ticaretinin kolaylaştırılması içindüzeltilmesine ihtiyaç vardır. Çalışmanın diğer bir sonucu da, Dünya TicaretÖrgütü'nün, yerel risk-yönetimi düzenlemelerinin uygunluğunu yargılama konusundayeterli ve geniş-tabanlı bir kurum olmadığı ve genetiği değiştirilmiş organizmalarınDünya Ticaret Örgütü'nden daha kapsamlı, farklı bir kurum tarafından ele alınmasıgerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
The commercial relations between the European Union (EU) and the UnitedStates (US) have been characterized by constant disputes concerning the creation oftrade barriers by one of the parties. One recent and important controversy concernsthe agricultural biotechnology and the Genetically Modified Organisms (GMOs) thatare included in food products. The US claims that the EU is unnecessarily creatingbarriers to trade by applying a moratorium on the approval and import of GMOs. Themoratorium, which was in place from 1998 to 2004, has already caused someeconomic losses to the US and decline in exports of food products to the EU.Therefore the US, together with Canada and Argentina, took the issue to the WorldTrade Organization (WTO) Dispute Settlement Body , on May, 2003.The main aim of this study is trying to find the reasons of and some solutions tothe transatlantic trade dispute on GMOs. Therefore, a description of the differentregulatory frameworks for GMOs is included as a tool for understanding the differentinstitutional perspectives to the same technology. Also the general regulatorypatterns of GMOs in the world and the international agreements that may have abearing on the dispute are handled.This study concludes that both parties? regulatory approach to GMOs areflawed. Therefore, both approaches must be amended to facilitate international tradeof GMOs. Another conclusion is that the WTO is not a broad-based institution toadjudicate on the appropriateness of domestic risk-management regulations andGM crops requires an international regulatory approach that is broader in remit thanthe WTO.