State aid policy in the EU accession process
AB müzakere sürecinde devlet yardımları politikası
  1. Tez No: 190565
  2. Yazar: DENİZ TAYLAN UYSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR ÖZGÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Türk teşvik sistemi ile Avrupa Birliği'nin devlet yardımları müktesebatınınivedi olarak uyumlaştırılması gerekliliğine ilişkin gerekçeleri sunmayı amaçlamaktadır.Müzakere süreci devam ederken, devlet yardımlarına ilişkin çerçeve yasanın yürürlüğekoyulması ve ilgili kurumun faaliyete geçmesi gerekliliği ilgili tüm kesimlerin malumuolmuştur. Ayrıca, bu kurumun siyasi etki ve baskılardan uzak olmaması durumunda ABtarafından kabul görmeyeceği de bilinmektedir.Türk teşvik sistemi ile AB müktesebatının uyumlaştırılması devlet yardımlarının yeknesak,şeffaf ve rekabeti bozmayacak şekilde verilmesini sağlayacaktır. Bunun yanısıra, Türkiyeile AB arasındaki Gümrük Birliği güçlenerek daha somut bir temele oturacaktır.Avrupa Birliği'nin önceki genişleme süreçleri devlet yardımlarının katılım müzakerelerininen zor alanlarından olduğunu göstermektedir. Türkiye'nin bu alanda alması gereken uzunbir yol olduğu düşünüldüğünde, devlet yardımları konusundaki akademik çalışmalarınartırılması, özellikle de geçmiş genişleme süreçlerine ilişkin karşılaştırmalı çalışmalaryapılması sürece önemli katkı sağlayacaktır.Bu çalışmada, öncelikle AB devlet yardımları müktesebatını ve Türkiye'de uygulananteşvik sistemini ayrıntılarına girmeden anlatmaya çalışacağız. Ardından konuyu, Türkteşvik sistemini AB müktesebatı ile uyumlaştırma çalışmaları ışığında ele alacağız. Sonbölümde ise, devlet yardımları alanında gerçekleşmiş katılım müzakereleri üzerindeyoğunlaşarak karşılaştırmalı sonuçlara ulaşmaya gayret edeceğiz.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide grounds for an urgent need to harmonize the Turkish state aidsystem with the EU acquis. While the negotiation process continues, it becameincontestable that the framework law on state aid should be ratified and the relevantauthority should become operative at once. It is also important to bear in mind that anauthority, which is not refrained from political influence and pressure, would not findacceptance by the European Commission.Harmonizing the Turkish state aid system with the EU acquis shall bring uniformapplication of state aids, not only state aids shall be granted in a transparent way but alsothe competition environment shall improve. In addition, alignment with state aid rules shallsubstantiate the Customs Union between the EU and Turkey on a more solid ground.European Union?s previous enlargement processes show that state aid is one of mostdiffucult fields of the accession negotiations. Considering that Turkey has a long way to goin this field of EU acquis, it would be adequate to multiply academic studies in this area.Especially, comparative studies relating to past accession processes would be of higherbenefit.In this present study, I first attempt to explain the EU state aid rules and the Turkishincentive system in broad terms. In the following chapters, I analyse the Turkish systemwithin the framework of harmonization work. Finally, I concentrate on the past accessionnegotiations on state aid from a comparative perspective with a view to draw conclusionsregarding the Turkish case.