Vadeli işlem borsaları: Konya buğday vadeli işlem borsası uygulaması
  1. Tez No: 190594
  2. Yazar: ALİ USLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2002
Özet
Çalışmamızın amacı, Dünya'da ve Türkiye'de önemi gittikçe artan vadeli işlemborsalarının incelenmesi ve bölgemizde vadeli işlem borsasının kurulabilirliğininönerilmesidir. Tezde öncelikle vadeli işlemler açıklanmış ve buna bağlı olarak dünyadayapılan vadeli işlem ve borsalarının kurumsal yapısı ile işleyişi üzerinde durulmuştur.Önemli bir gıda maddesi olan buğdayın dünya genelinde işlem gördüğü vadeli işlemborsaları incelenip, gelişmiş alt yapısı ve konumu itibariyle Konya Ticaret Borsası veTürkiye'nin içinde bulunduğu finansal göstergeler de dikkate alınarak Konya'daBuğday Vadeli İşlem Borsası'nın kurulması için gerekli şartlar, bölge ve Türkiyeekonomisine olası katkıları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to propose the possibility of establishing such ancommodity Exchange in our region studying commodity Exchange which is increasinglyimportant in Türkiye and all over the world. Firstly, commodity transactions arementioned and in this frame institutional sutructure and operation of commodityexchange in the world are explained. Analyzing the commodity exchange all over theworld in which wheat is transacted, paying attention to Konya Board of Trade with itsdeveloped infrastructure and its location and paying attention to financial scales ofTürkiye, the necessary conditions for establishing Wheat Commodity Exchange inKonya are aimed to clearify including its possibly contributions to the economy ofTürkiye and the region as well.