Drama yöntemi ile ilköğretim dördüncü sınıf sosyal bilgiler dersinin işlenişinin öğrenme ve öğrencilerin benlik kavramına etkisi yönünden değerlendirilmesi
- Tez No: 190593
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER CELALETTİN MUŞTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı,ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin sosyalbilgiler dersinin öğrenilmesinde ve benlik kavramları üzerinde dramanın etkisiniincelemek amacıyla yapılmıştır.Bu amaçla Merkez İlköğretim Okulundan 36 drama eğitim grubu, 39geleneksel eğitim grubu ve Gazi ilköğretim Okulundan 27 drama eğitim grubu , 33geleneksel eğitim grubu olmak üzere toplam 135 öğrenci araştırma kapsamınaalınmıştır. Araştırma deseni ön test-eğitim-son test şeklindedir. Ön test ve son testteveri toplama aracı olarak Pierr-Harrris'in Öz Kavramı Ölçeği kullanılıştır. Sosyalbilgiler dersi drama eğitim yöntemi ve geleneksel eğitim yöntemi olmak üzere ikiayrı öğretim yöntemiyle işlenmiştir.Uygulama yirmi iş günü devam etmiştir. Toplanan verilerin istatistikselanalizinde iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve iki eş arasındaki farkınönemlilik testi kullanılmıştır.Uygulama sonucunda elde edilen veriler,MİNİTAB programı kullanılarakanaliz edilmiştir. Verilerin analizinde,frekans,yüzde,aritmetik ortalama,standartsapma,t- testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to examine the effect of the drama in teaching socialknowledges and egotism concept for the students of the primary education at fourthclass.For this aim, in Central Primary Education School, 36 groups of dramaeducation, 39 groups of traditional education and in Gazi Primary Education School,27 groups of drama education, 33 groups of traditional education; in total, 135students researched. In first test and last test, as a collecting tool, Pier-Harris?sSelf Concept Scale is used. In the lesson of Social Konowledges? drama educationgroup, the method of drama is used. Also in traditional education group, the methodof traditional is used as a method.The practice is went on 20 work days. In the analyze of the collectingdatum?s, the test of difference between two averages and the test of the between twosimilar datum?s are used.At the end of the practice, the collected datums are analyzed by the programof MINITAB. In the analyze of the datum?s, frequency, percent, arithmetic average,Standard turn and t-test are used.