Kur'an'da Salat kavramı
Prayer (salat) term in the Qur'an
  1. Tez No: 190599
  2. Yazar: RECEP TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF IŞICIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Salât kavramı; Kur'an'da sıklıkla kullanılmasıyla, slam inanç dünyasınışekillendiren çok önemli kavramlar ile beraber zikredilmesiyle ve daha önemlisi, önemitibariyle iman ile küfür arasında bir mihenk, mânâsı itibariyle de slam binasında birdirek mesabesinde olan namaz ibadetine işaret eden bir kavramdır.Salât kavramı; değişik zamanlarda inzal buyrulan ayetlerde ve isnat edildiğişahıslarla beraber farklı anlam derinlikleri kazanan bir kavramdır. nsanlık ve dinlertarihi kadar köklerinin derinde olmasının yanında, Allah ve kutsi meleklerinin ve detüm mevcudatın bile kendilerine has bir üslupla alıp kullandıkları bir kavramdır vebütün semavi dinlerin ortak paydası, en değişmez prensibidir.Beraber ele alınan kavram ve konu zenginliğinin ötesinde, bunların kendilerinesıfat olarak zikredildiği üst kimliklerin her biri, dinin kendilerine alkış tuttuğuisimlerdir.badetlerin hiçbirinde göremeyeceğimiz bir şekilde -riya hariç- eda edilişdereceleri, namazın eda edilişi kadar Kur'an'da hassasiyetle üzerinde durulmamıştır.Namaz; müslümanlara dünyada Allah'ın inayetini, ukbada rahmet vemerhametini celbeden bir ibadettir.
Özet (Çeviri)
Prayer (Salat) is a term which indicates prayer (salat-namaz) worship; ithas been mentioned frequently in the Qur?an; we can call prayer (salat-namaz)worship as pillar in Islam built because of its mean, as touchstone betweenfaith/belief and swearing because of its importance also it is mentioned with veryimportant terms which forms Islam Belief World.Prayer (Salat) term, gains different meanings at the verses in different timesand gains different meanings with the people who are imputed by the verses. Allah,the angels and all of the created things uses this term in a private style according totheir structure also its root are very deep as old as the human history and religionshistory; it is common denominator and unchangeable principle of all thefirmamental religions.Each name which are mentioned as adjectives of the upper identities isbeing appreciated (acclimatized) by the religion, is considered with term, subjectrichness.We see that the Qur?an emphases Salat/prayer and its applying degreesprecision, we can see this at none of the worship except hypocrisy.Salat/prayer is worship that it summons favor of Allah in the world andGod's compassion and mercy in the future life.