Hadis ilimleri açısından Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî (v.1311/1893) ve Levâmiu'l-Ukûl adlı eseri
Ahmad Ziyauddin Gumushanevi and his book Levâmiu?l-Ukûl in respect to the hadith science
  1. Tez No: 218645
  2. Yazar: MACİT DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Gümüşhânevî, 1228/1813'de Gümüşhane'de dünyaya gelmiş 1311/1893'de İstanbul'da vefat etmiştir. O, Osmanlı Devleti'nin dağılma sürecine girdiği bir dönemde yaşamıştır. İlk eğitimini Gümüşhane'de almış, sonra göç ettikleri Trabzon'da devam ettirmiş ve nihayet İstanbul'da Bayezıd ve Mahmut Paşa Medreselerinde bitirmiştir.Gümüşhânevî, bir taraftan medresede müderris olarak görev yapmış bir taraftan da tarikat neşrinde ve irşad faaliyetlerinde bulunmuştur. Bu arada kıymetli eserler de telif etmiştir. Onun en önemli eserleri tasavvuf ve hadis sahasındadır.Hadise dair eserlerini alfabetik olarak hazırlamış ve hadislerin kaynaklarına, Hadis-i erbaîn hariç, rumuzlarla işaret etmiştir. Hadisleri seçerken esas olarak Suyûtî'nin eserlerinden yararlanmıştır. Diğerlerine ise oldukça az müracaat etmiştir.Hadis alanındaki en hacimli eseri beş ciltlik Râmûzü'l-ehâdîs şerhi Levâmiu'l-ukûl'dur. İçersinde toplam 7107 (6403+704) hadis bulunmaktadır. Şerhte birçok kaynaktan yararlanılmıştır. Fakat bunlar içerisinde Münâvî'nin Feyzu'l-kadîr adlı eserinin ayrı bir yeri vardır.Levâmiu'l-ukûl'da konu tahdidi yoktur. Yalnız namaz, fiten, kıyamet alametleri gibi konulara dair daha çok hadis vardır. Onda zayıf, hatta uydurma rivayetler de bulunmaktadır.“Lâhin”gibi bazı özel kavramlar da kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gumushanevi was born in Gumushane in 1813 and died in İstanbul in 1893. He lived in the period when the Otoman Empire was about to collapse. He got his first education in Gumushane and continued it in Trabzon. Finally, he graduated from Beyazıd and Mahmut Pasha Medrese in İstanbul.Not only did Gumushanevi work as a scholar in medrese but also he contributed to people in the enlighment. Meanwhile he made valuable Works which are usually in the field of Sufism and Hadith.His greatest work in the field of Hadith is Levamiu'l-ukul which consists of five volumes. It includes a total of 7107 hadiths. He utilized many sources in his explanations. Among the sources he used Munavi's Feyzu'l- kadir has a unique position.He sticked loyal to Levamiu'l-ukul's hadith concepts. Only“lahin”was his concept. There has been no limit in terms of topics in his work. However, he has more hadiths about pray, fiten, and the signs of doomsday. In hıs work there is said to be some weak, made-up hadiths.