Hadis tekniği açısından Câriye hadisi'nin değerlendirilmesi ve sonuçları
Evaluation and results of Câriye hadith in terms of hadith technique
- Tez No: 585733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİT ALİ GÜŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmaya konu olan rivâyet, mevzusu gereği hadis literatüründe“Câriye Hadisi”adıyla meşhur olmuştur. Bu rivâyet özellikle Hz. Peygamber ile câriye arasında geçen soru-cevap üzerine kurulu diyalog yönünden kelam ehlini ziyadesi ile ilgilendirmiştir. Söz konusu rivâyetin Allah'ın zâtı ve sıfatlarıyla ilişkili olması onun doğru anlaşılmasını gerekli kılmıştır. Nitekim Câriye Hadisi'nin hadis terminolojisindeki yerinin belirlenmesinin, rivâyeti anlama noktasında bizlere ışık tutacağı kanısındayız. Üç bölüm halinde değerlendirdiğimiz Câriye Hadisi'ne, konunun amacı ve öneminden bahsettiğimiz bir giriş bölümüyle kısaca değindikten sonra, yine aynı bölümde söz konusu hadiste sıklıkla karşılaştığımız; câriye, fal ve kâhin gibi kavramları, konunun anlaşılmasına yardımcı olması adına kısaca izah ettik. Tezimizin temelini teşkil eden birinci ve ikinci bölümde Câriye Hadisi'ni sened ve metin açısından değerlendirdik. Birinci bölümde konumuz olan hadisi ve ilişkili olduğunu düşündüğümüz diğer rivâyetlerini, Kütüb-i Tis'a'da incelerken, ikinci bölümde konumuz olan rivâyeti Kütüb-i Tis'a dışındaki hadis kitaplarında araştırmaya gayret gösterdik. Üçüncü bölümde Câriye Hadisi'nin İslamî ilimlere yansımasının ne şekilde gerçekleştiğine yer verdik. Bu bağlamda hadisi fıkıh ve kelam şeklinde iki başlığa ayırdıktan sonra, hadisin namazda konuşma ve kefaretlerde câriye âzâdıyla ilgili olan rivâyetlerini, fıkıh başlığı altında dört mezhebe göre ana hatlarıyla inceledik. Söz konusu hadisin hat çizme, tetayyur, kâhinlere gitme ve soru-cevap üzerine kurulu konuşma kısmını kelam başlığı altında değerlendirdik. Muhkem-müteşâbih ve te'vil kavramından söz ettikten sonra bazı müteşâbih nasların te'vil örneklerini paylaştık. Bütün bu değerlendirmeler neticesinde Câriye Hadisi hakkındaki kanaatimizi sonuç bölümünde zikrettik. Özetle vardığımız sonuca burada değinecek olursak, Hz. Peygamber ve câriye arasındaki soru-cevap kısmı, asla zahirine göre ele alınmamalıdır. Zira zahirine hamledilmesi halinde -haşa- Allah'ın bir mekânda olabileceği anlamı çıkacağından, bu hususun aklî ve naklî delillere ters düşeceği açıktır. Söz konusu bu rivâyet diğer tariklerinde de geçtiği gibi ya kelime-i şehadetin anlamına uygun olarak tercih edilmeli ya da müteşâbih hadislerden sayılarak İslam anlayışının özüne uygun bir şekilde te'vil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The narration that we discussed in our study has become famous in the hadith literature, under the name of,“Câriye Hadith”. This narration is of particular relevance to the scholars in iman (faith) subjects in terms of dialogue based on the question-answer between the Prophet Hz. Muhammad (saw) and a female slave. The relevance of this narration has been connected with the names and attributes of Allah thus it is mandatory to understand it correctly. In fact, we are of the opinion that the determination of the position of the Câriye Hadith in the hadith terminology will lead us to understand the narration. The Cāriye Hadith, which we evaluated in three parts, was briefly mentioned with an introductory chapter about the purpose and importance of the subject. In the same chapter, we often encounter the essence of the hadith; We have briefly explained the concepts such as female slave, fortune and soothsayer to help understanding of the subject. In the first and second chapter which constitutes the basis of our thesis, we evaluated the Câriye Hadith in terms of isnâd and matn. In this chapters, we have made an effort to gather and compare the narrations about Câriye Hadith under two headings,first heading (chapter one) we comopare within Kutub at-Tis'a and the second heading (chapter two) we compare within hadith books other than Kutub at-Tis'a. In addition, we have tried to criticize all the narrations among themselves. In the third chapter, we have covered how Câriye Hadith is reflected in Islamic sciences. In this context, after separating the hadith into two chapters, fiqh and kalâm, we examined the narrations of the hadith in talking during salah (namaz), and the penance of female slave liberation have been outlined under the title of four Islamic sects. We discussed the speech part of the hadith, which was based on sand fortunes, reading omens, oracle visits and question-answer, under the title of kalâm. After approach about the concept of muhkam-mutashâbih and interpretation, we shared some examples about mutashâbih texts of interpretation. As a result of all these evaluations, we have thought about our opinion in the matter of the Câriye Hadith in the conclusion section. In brief, the question-answer part between the Prophet Hz. Muhammad (saw) and a female slave should never be taken into account in the external meaning of hadith (zahir). Because if we look at the situation on the external meaning, it may mean that -Hasha (far from it)- Allah can be in a place, it is clear that this matter will contradict the reasonable and rumor evidences. This narration should be preferred in accordance with the meaning of the Shahada (the Muslim profession of faith) as mentioned in other hadith examples, or should be interpreted in accordance with the essence of the Islamic understanding by considering that it is mutashâbih hadiths.