Türk Ortodokslar
Turk Orthodos's
- Tez No: 190607
- Danışmanlar: DR. LEYLA KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türk Ortodoksları adlı tez çalışmamda 1919 ile 1968 yılları arasında Papa Eftimönderliğinde Fener Rum Patrikhanesi'ne karşı kurulan Türk Ortodokslarının tarihiniaraştırdım.Bu tezimde bu konu ile ilgili bilgi veren araştırma eserlerinden, milli mücadeledönemi ve Cumhuriyet dönemi Türk basınından ve arşiv belgelerinden yararlandım.Türk Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda Papa Eftim ve Türk Ortodoksları, Fener RumPatrikhanesi'nin Yunanlılık propagandasına karşı Kayseri Zincidere'de Türk OrtodoksPatrikhanesi'ni kurdular. Yunan ordusuna karşı Türk ordusunu desteklediler.Lozan Antlaşması sonucunda Fener Rum Patrikhanesi'nin İstanbul'da kalmasınakarşın Türk Ortodoksları mübadele ile Yunanistan'a gönderildiler.Türk hükümetinin Türkiye'de kalmasına izin verdiği Papa Eftim, Fener RumOrtodoks Patrikhanesi'nin bir Türk kurumu gibi hareket etmesi için çalıştı. PatrikGrigorios'un İstanbul Rum halkını iyi idare edememesi ve Bizans politikalarındanvazgeçmemesine karşın Galata Panaiya Kafatiani Kilisesi'nde Türk OrtodoksPatrikhanesini kurdu. Hayatının sonuna kadar Fener Rum Ortodoks Patrikhanesine karşımücadele etti.
Özet (Çeviri)
I have explanied the contestion between Papa Eftim and Turk Orthodox of the hisleadership that establıshed in the roof of the Turk Orthodox Patriarchate against the FenerGreek Orthodox Patriarchate between years of 1919 to 1968 ?Turk Orthodox? in mythesis.İn This thesis, I have gathered the informations from the researches, nationalİndependency and in the Rebuplic periods of Turkısh pres and archives.İn Turkısh National İndenpendcy War, Papa Eftim and the Turk Orthodox?sconfronted the Fener Greek Ortodox Patriarchate and the grece propaganda with their TurkOrthodox Church that They had establıshed in Kayseri Zincidere. They supported Turkıshmilitary against the Greek military.However as a result of the Lausannne Alliance Fener Greek OrthodoksPatriarchate was remained in İstanbul and Turk Orthodox Was sent to Greece inaccordance with permuting.İn the autharization with Turkısh Goverment staying in Turkey Papa eftim,triedto make the Fener Greek Orthodox Patriarchate in to Turkısh İnstitution. As a patrikGrigorios wasn?t able to administer the Istanbul Greek community succesfully and notgiving up the Byzantium politics, as a result Papa Eftim with having the Istanbul?s galatagreek community?s support, establıshed the Turk orthodox Patriarchate in Galata PanaiyaKafatiani Church. He defended Turk Orthodox Patriarchate against Fener Greek OrthodoxPatriarchate until the end of his life.