Türkiye'deki tahvil piyasası: Bazı temel makroekonomik göstergelerin İMKB tahvil/bono işlem hacmine etkisi
- Tez No: 190608
- Danışmanlar: DR. HAKAN ÖZEROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemiz sermaye piyasaları işlem hacmi, derinlik ve yatırımcı sayısı anlamındahenüz gelişmiş ülke piyasaları düzeyinde bulunmasa da son dönemde ciddiperformans göstermekte ve bu yönde önemli ilerlemeler kaydetmektedir. Ülkelerinsermaye piyasaları ile gelişmişliği arasında güçlü bir ilişki söz konusudur. Ülkeleringelişmişliği ise elbette o ülkenin ekonomik durumu ile yansımaktadır. Sermayepiyasaları, ekonomik gelişmede önemli bir unsurdur.Sermaye piyasası araçlarından biri olan tahvillerin, bir yatırım aracı ve piyasaenstrümanı olarak ülkemizde çok geliştiğini söylemek mümkün değildir. Bunun enönemli nedeninin ülkemizdeki ekonomik sorunlar olduğu düşünüldüğünden, buçalışmada ekonomi ile tahvil piyasası arasında nasıl bir ilişki olduğuna bakılmıştır.Tahvil piyasalarını ekonomi ile ilişkisini görmek amacıyla, bilgisayar paketprogramında, 1991-2004 yılları arasındaki İMKB Tahvil/Bono işlem hacmi ile bazıtemel ekonomik göstergeler arasındaki korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılankorelasyon analiz sonuçlarına göre, bir ülkenin ekonomisi ile sermaye piyasaları,dolayısıyla tahvil/bono piyasaları arasında oldukça güçlü bir ilişki olduğu ortayaçıkmıştır.Bu çalışmada, tahviller hakkında genel bilgilerin yanında ülkemiz tahvilpiyasasının gelişimi ve en önemli sorunu olan özel sektör tahvilleri hakkında bilgileryer almaktadır. Ülkemizde özel sektör tahvil ihraçlarının yapılmamasınınsebeplerininin yanında bu sorunlara yönelik çözüm önerileri de çalışmamızda yeralmaktadır.İMKB tahvil/bono piyasası işlem hacmi ile bazı temel makroekonomikgöstergeler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla İMKB Tahvil/Bono piyasası işlemhacmi ile bazı temel makroekonomik göstergeler arasında korelasyon analiziyapılmış, bu analizin sonuçları ve yorumları üzerinde durulmuştur. Bu analizleryapılmadan önce, para politikasının ve Merkez Bankasının tahvil piyasalarıyla olanilişkisi hakkında temel bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although, when we compare our capital market with other countries, we can notsay that our capital market is enough developed about number of investors, tradevolume etc., ın recent years, it has started to develop. There is a closely relationshipbetween development level and capital market of a country. Capital markets have abig role in a country? s economic situation.In our country, bond market that is one of the important means of the capitalmarkets, has not developed sufficiently. Because there is a close relationship betweeneconomy and bond market, this study focus on what is the relationship between theeconomy and bond market.So that, we can see relationship between economy and bond markets, we havemade correlation analysis between some economic data and ISE? s bond market tradevolume. According to results of this analysis, there is a close relationship betweeneconomic situation and capital market of a country.The study focus on the developing process of Turkey? s bond market. Inaddition, there are informations about private sector bonds, that is the most importantproblem of Turkish capital market. Also, there are reasons of the problems of theprivate sector bonds and there are some suggestions for these problems.In the study, so that, we can see relationship between economy and bondmarkets, we have made correlation analysis between some economic data and ISE? sbond market trade volume. The study focus on the results any explanations of theseanalysis. Before the analysis, informations about aim of central banks has defined.