Stratejik hammaddeler ve Türkiye
  1. Tez No: 190609
  2. Yazar: AKİF ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Madenler, tarihin her döneminde insanlar için vazgeçilmez öneme sahipolmuşlar ve bu durum günümüze değin artarak süre gelmiş ve yaşamımızın heralanına derinlemesine işlemiştir. Toplumların refah ve gelişmişlik düzeyleri ilemadencilik faaliyetleri arasında çok yakın bir ilişki bulunmaktadır. İnsanlar ilkçağlardan itibaren madencilik faaliyetlerine ve madenlerden yararlanmayabaşlamışlar, bu faaliyetlerin sonucunda da medeniyetin doğuşunu sağlamışlardır.Madenler ve ondan yapılmış silahlar tarihin her döneminde madenleristratejik bir varlık konumuna oturtmuş, özellikle sanayi devrimi ve sonrasındamadenlerin stratejik önemi giderek artmaya başlamıştır. Bugün dünyanın en gelişmişülkelerine baktığımızda tamamı, ekonomilerini tümüyle öz kaynaklarınadayandırmışlardır.Türkiye jeolojik yapısı ve ortaya çıkarılan maden rezervleri itibariyle çokönemli bir maden ülkesi olma potansiyeline sahip bulunmaktadır. Türkiye dünyamadenciliğinde adı geçen 132 ülke arasına toplam üretim değeri ile 28. sırada,üretilen madenlerin sayısı itibari ile de 10. sırada yer almaktadır. Dünya madenrezervlerinin binde 5'i Türkiye'de bulunmaktadır.Bu tez çalışmasında stratejik kriterler ışığında Türkiye'nin stratejikhammaddeleri belirlenmiş ve adı geçen hammaddelerle ilgili Türkiye'nin uygulamasıgereken stratejiler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise konuyla ilgili 80 uzman ileanket yapılmış, madenciliğimizin günümüzdeki ve gelecekteki yapısı ortayaçıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Minerals have always been of importance for people in each period of thehuman history and influenced deeply every field of human life. There is very closerelationship between the mining and development levels of the countries.Minerals and arms made there of have turned them to strategic materials overthe centuries, the strategic importance of the minerals has especially increased afterindustrial revolution.Turkey has the potential of being an important mineral producing country inview of its resources. Turkey is 28 th country with total production value, and 10 thwith the number of minerals produced, among 132 countries half percent of theworld mineral reserves is in TurkeyIn this thesis, strategic raw material of Turkey have been determined in thelight of the strategic criteria and strategies that Turkey must employ regarding thesematerials have been painted out.