Endüstriyel tasarımların tüketim kalıpları üzerindeki etkileri
The effects of consumption patterns over industrial designs
  1. Tez No: 190615
  2. Yazar: FEYZİYE SEMERCİ OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM DAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Endüstri Devrimi ile birlikte, birbirlerini büyük bir güçle etkileyen ve yönlendiren?buluşlar zinciri? içinde, endüstride yaratıcılık düşüncesinin de temelleri atılmayabaşladı. Böylece, sadece kim olduğu çok iyi bilinen ve ne istediği açıkça belli olanbir azınlık için oluşan yaratıcılık dönemi, yerini kimin tarafından ve nasılkullanacağı tam olarak bilinemeyen büyük bir kitleye hitap edecek olan yeni verekabetsel bir yaratıcılığa bıraktı. Artık bu dönemde, belli standartlarda, büyüksayılarda yeni üretimler mevcuttu. Bu yeni ürünler günümüze kadar katlanarakçoğalmıştır.Tüketimin her alanda katlanarak çoğalıyor olması, tasarımın tüketim içindekiyerinin önemini de arttırmaktadır. Tasarımların çeşitliliği ve niteliği, tüketimkalıplarını da çeşitlendirmekte ve değiştirmektedir. Satın alınan her ürün, tüketimkalıpları hakkında bilgi vermekte, yeni ihtiyaçlar ve istekler yaratarak, tüketici vetasarımcıyı yönlendirmektedir. Böylelikle yeni teknolojilerin gelişmesine, yeniyaşam tarzlarının oluşmasına, tüketim araçlarının çeşitlenip çoğalmasına,ekonominin hareketlenmesine yol açmaktadır.Tüketici kitlesi, tüketim araçları yoluyla sahip olduğu ürünlerin değerleriyleyaşamakta ve onlardan da tatmin olmayan bir yaşam tarzıyla bir üründendiğerine sahip olabilmenin arzusuyla kendini tüketime adamaktadır. Bu nedenle,tüketim olumsuz yönde etkilenmekte ve yozlaşmaktadır. Bir başka yöndenbakıldığında, tüketicilerin tatminsizlikleri, bir çok yeni tasarımın daha oluşmasına,bir çok tüketim aracının çıkmasına ve yine bu yollarla tüketicinin ihtiyaç veisteklerinin daha da artmasına ve değişmesine olanak sağlamaktadır. Bu döngü,ekonominin hareketlenmesi ve milli değer olarak önemlidir.Her ne kadar böylesine geniş bir etkileşim varsa da, bu etkileşimin daha iyi yöndedeğişmesi ve gelişmesi gerekmektedir. Bu etkileşimi oluşturan rollerin eğitimlebilinçlendirilmesi, devlet ve ileri gelenler tarafından desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the industrial revolution, the basics of the concept of creativity in industrystarted to be established inside the“the chain of discoveries”which affected anddirected themselves very strongly. Therefore, the period of creativity which wasformed for a minority whose intentions and identities were only known very well, gaveway to the new and competitive creativity that would address a majority withoutknowing completely who would use it and how. During this period, there were hugeamounts of new production with particular standards. These new products havereached today's world with an exponentially increasing number.Because consumption has been increasing exponentially in every field, the importanceof design in consumption is also increasing. The diversity and characteristics of thedesign are changing and increasing the variety of consumption patterns. Everyproduct that is purchased provides information on consumption patterns and alsodirects the consumers by creating new needs and demands. Therefore, newtechnologies are developed, new life styles are formed, the means of consumptionincreases its variety and the economy starts to move.The group of consumers live with the values of the products that they own by themeans of their consumption and they act upon their desire to own every new productand devote themselves to consumption with a lifestyle where they can find nosatisfaction. For this reason, consumption is negatively affected and is degenerated. Ifwe look at the matter in a different perspective, lack of consumer satisfaction leads tothe development of many new designs and the formation of many new tools ofconsumption, and therefore to an increase and change in the consumers? needs anddemands. This cycle is very important in terms of the economy's activity and nationalvalue.Even though there is broad interaction, this interaction should change and develop ina better way. The actors that shape this interaction should instructed througheducation, and the state and prominent people should support these roles.