Sürdürülebilir moda bağlamında yenilikçi tasarım teknolojileri ile sıfır atık amaçlı tasarımlar
Zero-waste designs with innovative design technologies in the context of sustainable fashion
  1. Tez No: 688343
  2. Yazar: MİNE YILDIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzün en önemli gündem maddelerinden biri de hızlı tüketimin ekolojik açıdan sürdürülebilir olmamasıdır. Moda endüstrisi üretim ve tüketimin çok hızlı gerçekleştiği sektörlerdendir. Bu durum karşısında sürdürülebilir moda çözümleri üretilmekte ancak aşırı tüketim hızını kesmemektedir. Araştırma hızlı moda ile boyutları büyüyen moda endüstrisi atıklarını azaltmak amacına odaklanmaktadır. Moda endüstrisinde atıklar tüketici öncesi ve tüketici sonrası atıklar olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada tüketici sonrası atıklardan olan kesim atıkları üzerinde çalışılmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde hızlı moda ve etkileri açıklanmaktadır. Atıkların durumu ve atık yönetimi konuları ele alınarak sıfır atıkla ilgili mevcut tasarımlar incelenmektedir. Kesim atıkları pastal planında kalıplar arasında bulunan boşluklardan oluşmaktadır. Araştırmalar sonucunda sıfır atık moda tasarımı alanında, kesim atıklarının doğrudan bir giyside kullanıldığı tasarımların çok az olduğu görülmektedir. Araştırma alandaki bu boşluğa yönelmektedir. Araştırmada kalıplar arasındaki boşluklar kesim atığı haline gelmeden önce, endüstriyel sistemde üretimi mümkün olan giysiler tasarlanmaktadır. Giysilerin tasarımı için 3 boyutlu sanal giysi tasarımı programları kullanılmaktadır. Son bölümde kalıplar arasında kalan boşluklarla pratik temelli tasarım araştırmaları yürütülmektedir. Tasarımlarda parçalar sıfır atık moda tasarımı yöntemlerinden biri olarak da tanımlanan kırkyama tekniği ile birleştirilmektedir. Sonuç olarak araştırmada sürdürülebilirliği desteklemek için sıfır atık amaçlı yeni bir açılım sağlamak amaçlanmakta ve tasarımlar geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important agenda items of today is that fast consumption is not ecological sustainable. The fashion industry is one of the sectors where production and consumption take place very quickly. Against this situation, sustainable fashion solutions are produced, but excessive consumption does not slow down. The thesis focuses on the purpose of reducing the waste of the fashion industry, which is growing in size with fast fashion. In the fashion industry, wastes appear in two forms as pre-consumer and post-consumer waste. In this research, cutting waste, which is one of the post-consumer wastes, is studied. In the first part of the research, fast fashion and its effects are explained. The situation of wastes and waste management issues are discussed and designs related to zero waste are examined. Cutting wastes consist of spaces between the patterns in the marker plan. As a result of the investigations, it is seen that in the field of zero waste fashion design, there are few designs where cutting waste is used directly in a garment. Research is directed to this gap in the field. İn the research, garments that can be produced in the industrial system are designed, before the spaces between patterns become cutting waste. 3 dimensional virtual clothing design programs are used for the design of clothes. In the last part, practical-based design researches are carried out with the gaps between the patterns. In the designs, the pieces are combined with the patchwork technique, which is also defined as one of the zero waste fashion design methods. As a result, in order to support sustainability in the research, it is aimed to provide a new initiative for zero waste and designs are developed.