Tasarımların korunması kavramının, ülkemiz endüstri tasarımının gelişimine etkileri
The effects of the fact protection of designing on developing of our country's industrial designing
- Tez No: 190616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Hukuk, İşletme, Fine Arts, Law, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkelerin zenginlik kaynakları anlayışında gelişen dünya ilebirlikte değişimler de olmuştur. Yer altı ve yer üstü zenginlikanlayışına , eğitimli insan kaynağı, sınâi â sektörleri, sınâici , tasarımlarve buluşlar eklenmiştir. Bu yeni zenginlik anlayışının da diğerzenginlik anlayışları gibi hukuki olarak da korunması/savunulmasıgereklidir. Bu anlayış 1400'lü yıllarda başlayıp günümüzde dahafazla hız ve önem kazanmıştır. Günümüzde ülkelerin gelişmişlikşartlarından en önemlisi, ürün/hizmetlerinin yerel ve bölgeselalanlarda sahip çıkılmasıdır. Fikirlerin ve düşüncelerin tıpkıürün/hizmetler gibi satıldığı bu dönemde, önem bir kez daha ortayaçıkmaktadır. Ülkelerin egemenlik haklarından doğan anlayışla, herülke kendine ait fikir, ürün ve hizmetleri korumak ve geliştirmehakkına sahiptir.Uluslararası arenada bu amaçla pek çok bölgesel ve yerelanlaşmaların ve çalışmaların olduğu gözlenmektedir. Türkiye buçalışmaların dışında kalması, gelişmekte olan ekonomisini sekteyeuğratacaktır. Kendi ürünlerinin, hizmetlerinin, fikirlerinin,buluşlarının, tasarımlarının sağlayacağı katma değerler için Türkiyekendi tasarımlarını, uluslararası arenada geliştirip korumalıdır.?Made in Turkey? patentli ürünlerin dünya ticaret pastasından dahafazla pay kazanması için, uluslararası tasarım hukuku alanındaçalışmalara katılmalı ve kendi lehinde yön verici faaliyetler halindebulunmalıdır.Sanayi ve Sınâi-Endüstri kelimeleri aynı anlamı vermekle birlikte , Türk DilKurumunda 1983 basımlı ?İmla Kullanımı Kitabında Sınâi, 2004 yılı basımındaise Sanayi ? olarak yazılmıştır. Bilimsel tezlerde ise daha çok Sınâi olarakgeçmektedir.? Dolayısı ile bir seçim yapmak mecburiyetinde kaldığım için ,objektif ölçülerde bilimsel bir eser vermenin kaygısı ile Sınâi kelimesini veuygulamasını yapan kişiye de Sınâici sıfatını kullanmayı uygun buldum.
Özet (Çeviri)
Same developments occured at the wealthy resources by thehelp of developing technologies. Educated human resouces ,industry sector ,industrial designs and inventions added tounderground and upperground wealthy all this wealthy mustalso be protected by laws. This idea took its resources from1400 `s and it has become more important recently.. One of themost important rules of development is paying attention toproducts and services in local and regional areas. This importancebecomes more definite these days when ideas and thoughts aresold like a product or service. All the countries have the right ofprotecting all the ideas , products and services they have .In the international area it has been observed that there area lot of local and regional agreements and works by the meansof this aim . Turkey `s being out of this works will spoilits developing economy. Turkey must protect its own designs inthe international area for the profits of its products, services,ideas ,inventions and designs. In order to have wider place in theinternational trade markets with its products signed ?Made inTurkey? ,Turkey must orginise activities which support its ownprofits .and participate the works in the area of internationaldesign sector.