İlköğretim okullarında uygulanan resim derslerinin sanat eğitimi açısından incelenmesi, görülen temel sorunlara uygun yöntem önerisi
A study on the art lessons tought at primary schools from the aspect of art education, and appropriate method to solve the problems
- Tez No: 190653
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ERTUĞRUL GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sanat sözcüklerle sınırlanamayacak kadar geniş boyutludur. Yaşam gibiorganik bir olaydır. Bilimin varoluşundan daha önce varolmuştur. Daha çok insanahitabeder.Sanatsız bir toplum, kendini ifadeden yoksun olduğu için ilerleyemez.Atatürk'ün de dediği gibi ?Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuşdemektir?, ve ?Sanat ve sanatçıdan yoksun milletler öteki milletlerin ayakları altındaezilmeye mahkumdur.? Gerçekten bu sözlere katılmamak mümkün değildir. Sanatyeniden yaratmadır, bir üretimdir. O yüzden sanatı sınırlandırmak, kısıtlamakolmamalı, daha özgürce ifade ortamı oluşturulmalıdır. Eğitimde de öğrencilere özgürdüşünmenin, kendini ifade edebilmenin yolları anlatılmalı ve kopyadan, yardımdanuzak durulmalıdır. Örnekler gösterilirken sanat yapıtları, örnek olarak sunulmalıdır.Tartışma ortamı sağlanmalı ve bu tartışmalardan öğrencilerin kendilerine olumlu biryön bulabilmeleri sağlanmalıdır. Resim-iş derslerinde öğretmen dersi monotonluktankurtarmalı, bazen bir tiyatrocu, bazen bir edebiyatçı olmalıdır. Öğretmen eğer kendialanında yeterli, bilgi ile dolu olursa, öğrenci öğretmene olan hayranlığıyla sanata ilgiduyacak ve de sanat yapıtına ulaşmada yol katedecektir.Okullarımıza baktığımızda genellikle kırsal kesimlerdeki okullarda okuyanöğrencilerin büyük çoğunluğu geçim sıkıntısı içerisindedir. Bu da eğitimi olumsuzyönde etkilemektedir.Eğitim programlarının verimliliği, uygulanabilirliği, çağdaşlığı, eğitim araç-gereçve donanımlarının varlığı ile mümkündür. Nitelikli öğrenci, nitelikli eğitici,çağdaşlaştırılmış programlar ve teknik donanımlar, ısınma, aydınlatma, havalandırmagibi düzenleniş, çevresel koşullar, öğrenci sayısına uygun fiziki mekanlar, modernaraç-gereç sağlıklı bir sanat eğitimi için temel koşullardandır. Öğrencilere demalzeme desteği sağlanmalıdır.Dersliklerin yetersizliği ve atölyenin olmayışı çalışma azmini olumsuz yöndeetkiler. Atölye resim-iş derslerinde vazgeçilmez bir alandır. Atölyede yapılan eserlerdaha iyi sergilenebilecek, zenginlik ve çalışma ortamının rahatlığıyla öğrenci doyumaulaşacak, üretime katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Art is too comprehensive to be limited with the words and it is organic as lifeitself. It hascome into existence before sci ence and it mostly addresses to morepeople then science.As society without art is deprived of expressing itself, it can not develop. ?Anation without art means a nation without one of the vital veins?, and ? Nationswithout art and artist are obliged to be oppressed by the other?, Atatürk says. In fact,it?s impossible not to agree with these sayings. Art is to create and produce newthings so it shauldn?t be limited and restricted. On the contrary a liberal environmentmust be formed for art. Also in education, students must be taught the ways ofexpressing themselves more freely and independently withaut cheating and gettinghelp from others. Work of art must be given as an example. Students must beprovided with freedom for discussion and they must be helped to find a properdirection by means of these discussions in art lessons, teachers shouldn?t makelessons monotonous and they shauld act sometimes like actors and sometimes liketeachers of literature. If teachers are competent, it will increase the students?interestsin art due to the fact that they admire their teachers and they will make progress toreach the work of art.As we consider our schools, students attending in rural areas schools are inbad strait, which affects their education negatively.Productivity of educational programs is possible with feasibility, modernity andexistence of educational materials. Caraple students, compotent teachers, modernprograms, technical equipments, environmental conditions like heating, illuminationand ventilation, places adequate for number of students, and modern equipment arevital for a good education of art should also be provided with material support.Inadequacy of classes and lack of ateliers affect the quality of work negatively.Ateliers are indispensable facilities for art courses. In an atelier, artworks producedcan be better exhibited;Richness and the comfort in the workspace helps students enjoy the artisticprocess and contribute to art production.