Mehmet Rauf'un mensur şiirleri üzerine bir inceleme
An analysis of Mehmet Rauf prosy poems
  1. Tez No: 190657
  2. Yazar: OSMAN ÇÖPATLAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Political Science, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Servet-i Fünûn edebiyatının nesir sahasında önde gelen isimlerinden olan Meh-met Rauf, romanları kadar o dönemde mensur şiirleri ile de tanınmıştır. Daha sonralarımensur şiir, edebiyatımızda ağırlığını kaybetmiştir. Araştırmamız Mehmet Rauf'unmensur şiirlerini tespit etmek, onları muhteva ve yapı bakımından incelemek amacıylayapılmıştır. Araştırmamızda önce mensur şiir türü üzerinde durduk. Birinci bölümdeMehmet Rauf'un yayımlanan mensur şiirleri tespit ettik. kinci bölümde mensur şiirlerüzerinde muhteva, üçüncü bölümde ise yapı ve anlatım incelemesi yaptık. Sonuç bölü-münden sonra incelediğimiz mensur şiirlere yer verdik. Çalışmamız kaynakça bölümüile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Rauf, the pioneer in the field of prose of Servet-i Fünûn literature in hisperiod, was known not only by his novels but also his prosy poems. Later, prosy poemlost its importance in our literature. The research has been done to state Mehmet Rauf?sprosy poems and to examine them in point of content and structure. Firstly we stressedon the prosy poem type. In the first part we stated the prosy poems which werepublished. We examined the content of prosy poem in the second part, and structure andexpression in the third part. After the conclusion we wrote the prosy poems that weexamined. Our work ends with bibliography.