Hava taşıyıcısının yolcu bagajının ziyanından veya hasarından yahut geç tesliminden doğan sorumluluğu
The responsibility of air carrier from the lost of luggage, damage of luggage or delay of luggage
- Tez No: 257679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERTOL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tezde, taşıma sözleşmelerinin bir türünü oluşturan, yolcu ile taşıyıcı arasında yapılan hava taşıma sözleşmesi ve hava taşıyıcısının bu sözleşmede yolcu bagajının zıyaından veya hasarından yahut geç tesliminden doğan zararlar bakımından sorumluluğu incelenmektedir.Tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Türk Hukukunda ve Uluslar arası hava yolu ile yolcu taşıma sözleşmesi ile ilgili düzenlemeler anlatılmıştır.İkinci bölümde havayolu ile yolcu taşıma sözleşmesi başlığında bu sözleşmenin tanımı, tarafları, kurulması, şekli, içeriği, hukuki mahiyeti ile tarafların hakları ve borçları ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Üçüncü bölümde ise, tezin asıl inceleme konusunu oluşturan hava taşıyıcısının yolcuların bagajının zayi olmasından veya hasara uğramasından doğan sorumluluğu incelenirken önce bagaj kavramı, türleri ve tarafların bagaja ilişkin yükümlülükleri ele alınmıştır. Bu açıklamaları müteakiben, taşıyıcının sorumluluğunun hukuki niteliği, sorumluluğun şartları ve sorumluluğun kapsamı, taşıyıcının sorumluluktan kurtulduğu haller ele alınmış ve daha sonra da sorumluluk davası incelenmiştir. Sorumluluk davası incelenirken, davanın tarafları, yetkili mahkeme, davanın sebebi, konusu, davada ispat yükü ve dava açma süresi konuları üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca TSHK' nda ve ayrıca Konvansiyonda benimsenen sınırlı sorumluluk sistemi, bu sistemde öngörülen limitler ve sorumluluktan yararlanacak kişiler de açıklanmıştır. Bu açıklamalar yapılırken istisnai durumlarda söz konusu olan sınırsız sorumluluk prensibi ve sınırsız sorumluluk halleri üzerinde de durulmuştur.Tez, hava taşıma sözleşmesi ve hava taşıyıcısının bu sözleşmede bagajın ziyaından veya hasarından yahut geç tesliminden doğan sorumluluğunun genel olarak değerlendirildiği sonuç kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the responsibilities of the carrier arise from the agreement between the passenger and the carrier and the sanctions on him caused by the lost, destroyed or lately delivered luggage of passenger were interpreted.The article have three main sections.In the first one the regulation of air transport agreement according to the Turkish and International law were explained under the topic of introduction.In second section the definition, sides, establihment, form ,inclusion and legal meaning of such an agreement were defined in details from the points of the transporter and the passenger as well as their rights and responsibilities, under the topic of transporting agreement between the company and passenger.In the third and the last section which was titled as the responsibilities of air transporter for the luggages of passenger, the definition of luggage was made and its kinds were defined. Then the legal meaning and conditions of the responsibilities of transporter were interpreted. In the discussion of the conditions for the responsibilities of carrier, firstly the conditions appeared by the damage of luggage during transport and then the conditions occured by the delay in transportation of the luggage were examined seperately. Additionally, the inclusion of transportrer?s responsibilities was discussed in details from two different aspects. In the first one the limited responsibility system, the limits suggested in this system and those who could utilize this system were defined; and in second part of this approach, unlimited responsibility system of exceptional conditions and the ways of unlimited responsibility were discussed. Furthermore getting clear of responsibility, the way of this clearance and legality of the clearance were examined.Finally the responsilities of air carrier were summarized in the result section of the thesis.