Dentin bonding sistemlerinin in vivo ve in vitro olarak incelenmesi
- Tez No: 19069
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHİR GÜNDAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda bazı dentin bonding sistemleri in vivo ve in vitro olarak incelenmiştir. In vivo olarak gerçekleştirilen birinci bölümde 4 adet köpeğin 48 dişi kullanılarak 7, 30 ve 90 günlük sürelerde Scotchbond, Gluma ve Tenure dentin bonding sistemlerinin pulpâ üzerine etkileri kontrol grubu olarak kul- landığımız çinko oksit öjenol simanının meydana getirdiği reaksiyonla karşılaştırılarak incelenmiştir. In vitro yapılan laboratuvar çalışmalarımızın ilk bölümünde kullandığımız bonding sistemlerinin çekme-koparma kuvvetlerine dirençleri 15 adet hiç çürüksüz 20 yaş dişi kullanılarak Instron Universal Test Cihazında ölçülmüş ve elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiştir, ikinci bölümde ise Gluma ve Tenure bonding sistemlerinin dentin yüzeyi temizleyicilerinin dentin yüzeyinde kavite açımı sırasında oluşan smear tabakası üzerine olan etkileri Skenning Elektron Mikroskobu kullanılarak incelenmiştir. Araştırmamızın sonucunda Scotchbond bonding sisteminde Gluma ve Tenure'a göre pulpada daha az reaksiyon görülmesine karşılık, hiçbir bonding sisteminde 90 gün sonunda iltihabi bir reaksiyon görülmemesi ve kaim bir tabaka onarım dentininin varlığı dikkati çekmiştir. Yapılan çekme-koparma deneyleri ile dentin bonding sistemlerinin kompozit reçine maddelerin dentin ile bağlantılarım arttırdığı anlaşılmış, eldeedilen değerler bakımından en iyi sonuç Gluma bonding sistemiyle alınırken, en düşük sonuç Scotchbond'da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY In this study, some bonding systems were investigated as being in vivo and in vitro parts. In the first in vivo part, The investigation was designed to study pulp reactions to cavities treated with scotchbond, Gluma and Tenure dentin bon ding systems in four adult dogs with intervals of 7day, 30days and 90 days. The re actions were compared with the results of control group in which the cavities have been treated with zinc oxide eugenol cement. In the first section of second part which was done in vitro, the bond strengths were investigated between composite resin restorations and dentin pre- treated with Scotchbond, Gluma and Tenure dentin bonding systems in fifteen non-carious human third molars by using Instron Testing Machine. The results were evaluated statistically. At the end of our study, 1 1 was concluded that Scotchbond dentin bon ding system caused more pulp reactions than Gluma and Tenure dentin bonding systems. But long-term specimens (90 days) showed that all these three bonding systems did not cause any severe reactions The recovery of the pulp and the thick layer of reparative dentin formation were found quite significant. All bonding agents which have been used in this study showed higher tensile bond strengths to dentine than the composite resin restorative materials. Scotchbond had the lowest bond strength of the three bonding systems. Gluma67 had the greatest bond strength.