Soğuk savaş sonrası Amerikan dış politikasının teorik temelleri
Teoric foundations of American foreign policy after cold war
- Tez No: 190680
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı Amerikan dış politikasında alınan kararlardateorilerin ve teorik yaklaşımların katkısı olduğunu ortaya koymaktır. AyrıcaAmerikan dış politikasının teorik dinamikler üzerinde yürütüldüğünüaçıklamayı amaçlamıştır. Uluslararası ilişkiler teorilerinden idealizmin verealizmin Amerikan dış politikasında etkin olduğu üzerinde durulmuş. Ayrıcateori sorunu analitik düzlemde açıklanmıştır. Realist ve idealist yaklaşımıntemel verileri incelenmiş ve bu yaklaşımların özellikle dış politika ile ilgiliargümanları esas alınarak incelenmiştir. Bu iki yaklaşımın yeni biçimlerine deyer verilerek dış politika odaklı görüşleri açıklanmıştır. Soğuk Savaş sonrasıAmerikan dış politikasın genel yapısı incelenmiş ve bu dönemde ortaya çıkanteorik yaklaşımlarda açıklanarak, ne ölçüde Amerikan dış politikasınaetkiledikleri tartışılmıştır. Ortaya konan teoriler ve teorik yaklaşımlar SoğukSavaş sonrası Amerikan dış politikasında dönemlere ayrılmış belli başlıolaylara kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put the contributions (effects) of theoriesand theoretic approaches over the decision that is taken about Americanforeign politics. In other words, it aims to explain that American foreignpolitics are persuaded with the theoretic dynamics. it is emphasized thatamong the international relations' theories, idealism and realism are the mosteffective ones in the American foreign policies. Furthermore, the theoryproblem is explained analytically. The basis of realist and idealist approachesis explained and the arguments of these theories especially about foreignpolicies are focused. Moreover, it is pointed out the importance of the newversion of these theories about foreign policies. General configuration ofAmerican foreign politicies after Cold War is examined and while newtheoretic approaches are explained, it is argued how they affect Americanforeign policies. Given theories and theoretic approaches are divided intosome terms related with American foreign policies and related with some realcases.