Kırıkkale'nin kuruluşunda silah sanayinin rolü
The role of armaments industry on the establishment of Kirikkale
- Tez No: 190681
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAYRAM SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Silah sanayinin Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarından itibaren yaniTophane-i Amire'den günümüz Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'na kadar tarihi birsüreci yaşamıştır.Bu süreç içinde silah sanayi 1921 yılı sonrasında Anadolu'da canlanmış veKeskin ilçesine bağlı olan Yahşihan, Kırıkköyü, Ahılı ve Yuva köyleri arazileriüzerinde bu tesisler kurularak bir cumhuriyet şehri olan Kırıkkale kurulmuştur.Yine silah sanayinin Keskin ilçesi arazileri üzerinde kurulma sebepleri; bölgeinsanının Milli Mücadele'ye verdiği destekle birlikte bölgenin coğrafi konumu veKızılırmak kıyısında olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Our armaments industry has lived The historical process since the years of thefoundation of Ottoman Empire that is to say from Tophane-i Amire to today?smechanical and chemical industry.In this process, armaments industry has improved after 1921 and thesefactories have been set up in Yahşihan, Kırıkköyü, Ahılı,and Yuva which are thevilages of Keskin thus a republician city Kırıkkale has been established..Again, the reasons of the foundation of the armaments industry in KeskinDistrict are the supports of the people of this region for national struggle together withthe importance of it?s geographical location and located by the Kızılırmak River.