Mehmed Şerif Efendi divanı (inceleme-metin)
Mehmed Serif Efendi's divan (analysis-text)
- Tez No: 190679
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHİTTİN ELİAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada Mehmed Şerif Efendi'nin hayatı, edebi kişiliği, eserleri,divanının incelemesi ve metni ortaya konulmuştur.Mehmed Şerif Efendi, 18. yüzyılda yaşamıştır. Ebuishakzadeler namıylameşhur bir aileye mensuptur. 83. Osmanlı şeyhülislamıdır. Kadın şairlerimizin enmeşhurlarından Zübeyde Fıtnat Hanım'ın kardeşidir. Yurt içi ve dışı kütüphanelerde13 yazma nüshası bulunan mürettep bir divana sahip orta seviyede bir divan şairidir.Bu çalışmada esas olarak Mehmed Şerif Efendi Divanı'nın çeviri yazılı metni ortayakonulmuş, şekil ve muhteva bakımından incelemesi yapılmıştır. Ayrıca MehmedŞerif Efendi'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri incelenmiştir.?Mehmed Şerif Efendi Divanı? konulu bu tezle birlikte Mehmed Şerif Efendihakkında en geniş araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Mehmed Şerif Efendi?s life, literary character, works, texts andanalysis of his divan are presented.Mehmed Şerif Efendi lives in the 18th century. He is a member ofEbuishakzades, a family, are famous with their name. He is the Ottoman?s 83rdSeyhulislam. He is a brother of Zübeyde Fıtnat Hanım, one of the most famousTurkish poetess. Mehmed Şerif Efendi, who has a proper divan and 13 manuscriptcopies in his country and other countries? library , is a medium level divan poet. Inthis study, Mehmed Şerif Efendi Divan?s transcription texts are mainly put forwardand are examined in terms of their format and content. Furthermore, the life ofMehmed Şerif Efendi, his literary character, and works are analyzed.With this thesis, the subject of which is ?Mehmed Şerif Efendi?s Divan? , themost detailed research about Mehmed Şerif Efendi has been done.