Sosyolojik açıdan göç ve yasadışı göç hareketleri
The phenomenon of migration sociologically and illegal migration
  1. Tez No: 190682
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İ nsanlık tarihinin en eski zamanlarından beri var olan göç, tüm canlılarınhayatlarını daha iyi sürdürebilmeleri ya da yaşamlarını devamşartlarda ettirebilmelerinin ön koşulu olarak, çeşitli nedenlerle gerçekleştirilen bir yer değiştirmehareketidir.lkel çağlarda doğal afetler, beslenme ihtiyacını ya da temel yaşamgereksinimlerini karşılayamama gibi nedenlerle göç eden insanlar, daha sonralarıçoğunlukla ekonomik ve siyasi nedenlerle ülke içerisinde veya uluslararası düzeydegöçlerini sürdürmüşlerdir. Özellikle iletişim ve ulaşım olanaklarının gelişmesiyle dahada hız kazanan sınıraşan yasadışı göç hareketleri, bugün dünyanın karşılaştığı enönemli sorunlardan birisi haline gelmiştir.Ülkemizin Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki ulaşım güzergahlarıüzerinde bulunması ve komşu ülkelerde savaş ve istikrarsızlık durumlarının yaşanmasıise, özellikle yasadışı göç ve göçmen kaçakçılığı konularında Türkiye'yi kritik birnoktaya koymaktadır.Bu çalışmada sosyolojik açıdan göç olgusu, ülkemizde yaşanan iç ve dış göç ileyasadışı göç hareketleri ele alınarak değerlendirilmiştir. Çalışma literatüre dayalı birçalışma olup, daha çok birincil ve ikincil kaynaklardan faydalanılmıştır. Çalışmadayoğunluk son yıllarda önemi artarak karşımıza çıkan ve ülkemizi bir çok yöndenetkileyen iç göç ve yasadışı göç sorunları üzerine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Existing since the very early times in the history of human beings, migrationis the act of changing place, committed by all living things because of various reasonsfor the continuation their lives in better conditions or as a prerequisite for themaintenance of their lives.Having migrated in early ages because of disasters or because they can notmeet their needs for food or their basic needs, human beings continued migrating insidethe country or internationally due to the reasons which are often economic and political.Migration that accelerates more as a result of improvement of communication andtransportation possibilities, today, has become one of the most important problems thatthe whole world faces.The fact that our country lies on the transportation destinations between thecontinents of Asia, Europe and Africa and the frequent states of war and instabilities inthe neigbouring countries, have put Turkey on a key point regarding the illegalmigration and human trafficking.In this study, the phenomenon of migration sociologically and the subjects ofinternal and external migration as well as the illegal migration are evaluated. The studyis based on the literature and it benefits from primary and secondary resources. Thisstudy focuses on the problems of internal migration as well as illegal migration whichour country has encountered with increasing importance in the last years and affectingour country in many ways.