Güney Kore kalkınma modeli, Güney Kore Devleti'nin kalkınmadaki rolü ve örnek bir ülke olarak Türkiye'ye uygulanabilirliliği
Model development of South Korea, role state of South Korea on development and as a example country whether the model will ablr to apply or not apply to Turkey
- Tez No: 190697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADBULVAHAP BAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kalkınma ve ülkelerin kalkınma stratejileri ulusal ve uluslararası alanda birçokçalışmaya konu olmuştur. Yapılan araştırmalarda; incelenen ülkelerin izlediği kalkınmaperformansları, ekonomik anlamda gelişmek için kullandıkları araç, yöntem veenstrümanları değerlendirilmiş, modellerin nasıl bir iktisadi politika izleyerek başarılıya da başarısız oldukları belirlenmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada; Güney Kore Devleti'nin kalkınma hamlesini başlattığı 1960 yılıbaşlangıç noktası olarak ele alınıp, günümüze kadar bu ülkenin ekonomik performansıincelenmiştir. Güney Kore Devleti'nin iktisadi gelişme konusunda kullandığı ekonomikenstrümanlar, izlediği kalkınma stratejisi ve devletin ekonomideki etkinliği ortayakonulmaya çalışılmıştır. Güney Kore Devleti'nin, iktisadi kalkınma ve ekonomik kararalma sürecinde güçlü bir devlet mekanizmasını nasıl ortaya çıkardığı araştırılmıştır.Çalışmanın uygulama alanında, örnek modelin Türkiye'ye uygulanabilirliliği analizedilirken, dünya konjonktürü ve Türkiye'nin mevcut koşulları göz ardı edilmeden, buuygulamanın nasıl yapılması gerektiği ortaya konulmuştur.Kalkınma ekonomisi üzerine yapılan pek çok çalışma, genelde neler yapılmasıgerektiği konusuna eğilmekte ve sonuç olarak bir yapılması gerekenler listesisunmaktadır. Pek az çalışma nasıl yapılacağı konusuna değinmektedir. Dolayısı ile buçalışmada Güney Kore modeli ele alınırken, Türkiye'ye uygulanabilirliliği tartışılmış,bugünkü dünya konjonktürü ve Türkiye şartları dahilinde, yapılabileceklere değinilmişve uygulamanın nasıl yapılacağı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Development and countries?s development strategies have been subject to manystudy in area national and international. In researches made, have been evaluated thatcountries examined have followed performance development, instrument and method,tool used due to develop meaning economic and have been tried to have determinedmodels have been successful or unsuccessful how they have followed economic policy.In this study; 1960 year that State of South Korea started its attack developmentwas taken up a beginning point, has examined this contry?s economics performanceuntil these days. It has been tried to have revealed that State of South Korea has usedeconomics instrument relevant to economics growth, has followed development strategyand activity of state on economics. It has been researched that State of South Kore howto reveal mechanism a strong state in process economics development and economicstaking decision. In chapter application of study, It has been revealed how to shouldmake up this application carefully world?s conjecture and Turkey?s present conditionswhen it gets analysis whether the model will able to apply or not apply to Turkey.Many of studies making on development economics, generally have inclinedsubject what should be made and as a result have offered a list interested in what shouldbe made. A few studies have mention subject how it will be made. Consequently, in thisstudy when it has been examined model of Korea, it has been debated whether modelwill apply or not apply to Turkey by taking notice of world?s conjecture and Turkey?spresent conditions and It has been tried to have revealed how to will make applicationand has been mentioned subjects which will be able to make.