Asya ekonomik mucizesi
Asia economic miracle and Turkey
- Tez No: 96172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ASYA EKONOMİK MUCİZESİ VE TÜRKİYE (JAPONYA, ASYA KAPLANLARI, ÇİN VE TÜRKİYE) Hüseyin EĞİLMEZGİL İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak-2000 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erol KUTLU Tüm dünyada ilgiyle karşılanan Asya'nın ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmesinde Japonya gerçeği bugün kanıksanmış bir olgudur. Asya'daki modelin özü; her dönemde yabancı teknoloji ve bilgiyi elde edip, özümsemek, ilgili etkinlik alanlarına yayıp, daha ileri aşamada teknolojiyi yenilemektir. Bu aslında Listgil yetişme stratejisidir. Az ama öz devlet, esnek ve güçlü özel sektör, çalışkan ve hırslı halk, uygulamada akılcı yaklaşımlar Doğu Asya'nın bilinen başarı sırlarıdır. Japonya ve diğer Asya ülkeleri ABD ve Avrupa'dan aldığı bilgileri ve teknolojiyi kullanıp, geliştirerek onlara yetiştiler. Temel hedefleri; sanayileşmek, dışa açılmak, dünya ticaretindeki paylarını artırmak, hızlı büyümek ve global dünya ekonomisine entegre olmaktır. Bu hedeflere ulaşmak için; teşvik edici, yönlendirici, destekleyici ve koruyucu bir devletin varlığı ve gerektiğinde bu devletin müdahalesinin gerekli olduğunu kabullendiler. Böylece devlet- ekonomi ilişkilerinde yeni bir çığır açtılar. Aynı hedeflere doğal olarak ulaşmayı hedefleyen Türkiye, uygulanacak politikalar konusunda sürekli bir arayış içinde olmuştur. Uygulamada ise, sürekli istikrarsızlıklar yaşamıştır. Bu nedenle çok zaman ve sermaye israf edilmiştir. Şimdi yapılması gereken, doğru yöntemlerin ulusal uzmanlaşma ile tespiti ve uygulamada devlet-ekonomi işbirliğinin istikrarla sürdürülmesi olacaktır. Türkiye'ye önerilen Japon modelinin aynını uygulanması değil, kendi yapısı ve şartlarına uygun modeli ve istikrarı geliştirmesidir. Bu aşamada insana yatırım günümüz kalkınma modellerinde anahtar rolü oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Japanese miracle is very well known in the consept of Asian economic and technological development ant it has been watched carefully throught the whole world. At the care, Asian model is to obtain advanced foreign technology and knowledge and to transfer those to the related efficiency areas and to renew them at the later stages. This infact is the listgil strategey. A small but efficient government a flexible and strong private sector; a hardworking and an ambitious public; are the secrets of Eastern Asian success. Japan and the other Asian countries obtained knowledge and technology from us and EC. Them, they catched up with them after processing this new know-how and technology. Main goals of these countries are to get industrialized, to open their markets to the rest of world, to increase their shares in the world trade market, to grow rapidly and to be integrated in to the global world economy. In order to reach those goals, they realized that the existance of a suportive and protective goverment and its intervantion when it is needed is required. As a result they had started a new begining in goverment-private sector relationships. Turkey, with the some economic goals, has been in a continious search for the policies that are going to be implemented on the other hand, in practice, there had been many inconsistencies. This, a lot of time and capital consensus. Now, a right approach along with a national consensus and ensuring a strong and stable goverment-private sector corporation are the things needed to be fullfilled as soon as possible. Instead of implementing the Japanese model, Turkey should develope her own model that is suitable for herself. At this point, investing on human capital plays the key role in developing a new model.