Selim İleri'nin hikayelerinde dostluk temasının açılımları
- Tez No: 190703
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, Selim leri'nin 1967 yılından 2006 yılına kadar yayınlamışolduğu hikâyelerinde ?dostluk teması?nı araştırmaya yöneliktir.Bu temanın ele alınmasının amacı; Selim leri'nin Türk hikâyeciliğinedolayısıyla Türk edebiyatına, dostluk ve buna bağlı olarak insanû bağlanmalaranlamında getirdiği bakış açısı ve yenilikleri ortaya koymaktır. Bu bakış açısıincelenirken edebiyatla birlikte felsefe, sosyoloji, psikoloji, sosyal psikoloji veTürk kültüründeki yaklaşımlarından da yararlanılmaya çalışılmıştır. Buçalışmanın hedefine ulaşabilmesi için ilk önce Selim leri'nin hayatı veeserleri incelenmiştir. Daha sonra yayınlanmış bütün hikâyeleri edebiyatteorisi açısından ele alınarak Selim leri'nin hikâyeciliği genel olarakdeğerlendirilmiştir. Bu aşamada Selim leri'nin hikâyelerindeki dostluktemasının tespiti için ?dostluk? kavramının felsefe, sosyoloji, psikoloji, sosyalpsikoloji ve Türk kültüründeki algılanış ve ele alınış şekli üzerindedurulmuştur. Selim leri'nin hayatı, eserleri, hikâyecilik anlayışı ve dostlukkavramının genel algılanışından yola çıkılarak tüm hikâyelerdeki dostlukteması incelenmiştir.Bu incelemeler sonucunda, Selim leri'nin hikâyelerinde, yalnızlık vetoplumsal çözülme temalarına bağlı olarak dostluk temasını işlediği, yazarın,hikâyelerini bu amaca hizmet edecek nitelikte yazdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the ?friendship theme? in thestories by Selim leri, published from 1967 till 2006.The point in focusing on this theme is to state the view and innovationsbrought to Turkish story-writing, and consequently to Turkish literature, interms of friendship and related human commitments by Selim leri. During thestudy on his point of view, his approaches to philosophy, sociology,psychology, social psychology and Turkish culture have also been consulted.In order for this study to achieve its aim, Selim leri?s life and works were firstanalyzed. All of his published stories have subsequently been evaluatedbased on theory of literature, and story-writing of Selim leri have beenassessed on the whole. At this point, ways of perception and treatment of theconcept ?friendship? in philosophy, sociology, psychology, social psychologyand Turkish culture have been emphasized. Setting off from his life, works,approach to story-writing, and the general perception on the concept of?friendship?, the friendship theme in all of his stories has been investigated.As a result of these studies, it has been found that Selim leri treats thefriendship theme in terms of loneliness and social disintegration in his stories;and writes his stories in a way that is to serve these purposes.