Selim İleri'nin hikayeleri ve hikayeciliği
Selim İleri's stories and authorship
  1. Tez No: 206841
  2. Yazar: SEDAT SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada, Türk Edebiyatı'nın yaşayan en ünlü öykücülerinden biri olan Selim İleri ve onun elli üç hikâyesi üzerinde durulmuştur. Hikâyeleri değişik açılardan ele alınıp bir takım tahlil ve değerlendirme metotlarına tabi tutulmuştur. Elde edilen bilgiler ve değişik verilerden yola çıkılarak çeşitli tespitler yapılmış, çalışmaya zenginlik katacak yorumlarda bulunulmuştur. Selim İleri, yazdığı modern hikâyelerle kırk yıldır Türk Edebiyatı'nı zenginleştiren önemli yazarlardandır. Ve kendisine özgü bir öykü dünyası kurmayı başarabilmiştir. Onun sanat anlayışını ve öykü poetikasını tam olarak belirleyebilmek için biyografisi hakkında da bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Ki çalışmamızda zaman zaman söyleşilerine, anı kitaplarına ve röportajlarına başvuruşumuz bu yüzdendir. Bu çalışma; Giriş, Selim İleri'nin Hayatı, Selim İleri'nin Hikâyelerinde içerik, Yazarın Eserlerinde Biçim/Yapı, Teknik Özellikler, Dil ve Üslûp, Sonuç, Kaynakça, Ekler bölümlerinden oluşur. Asıl yoğunlaştığımız nokta ise eserlerin muhtevası/içeriği üzerinedir. Çalışmada elde edilen bütün veriler, bilgiler ve yapılan değişik tespitlerden yola çıkılarak Selim İleri'nin modern Türk Hikâyeciliği içerisindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we focused on one of the most important living authors of the Turkish Literature-Selim İleri and fifty-three stories of him. Those stories were considered from different points of view, and subjected to several analysis and evaluation methodes. Starting from our findings and the other data available, various ascertainments and comments that contribute to the richness of our work. Selim İleri, is one of the most significant author of the Turkish Literature, and with his modern stories that enriched it for forty years. He has succeeded in constructing a specific world of stories. In order to fully determine his understanding of arts and his poethica of stories, one needs to get familiar with his biography, too. To this end, we, from time to time, referred to his conversations, memorial books and reportages. The contents of the stories of Selim İleri are; form / structure, some technical aspects, tongue and style, ending, bibliography and appendices. The essential point on which we focused in his stories, is the content. In our study, we tried to determine the place of Selim İleri in Turkish Story.