Türkçe derslerinde okuma materyali olarak hikâyelerdeki atasözü, deyim ve kalıp söz zenginliği: Selim İleri'nin İlkgençlik Çağına Öyküler örneği
The richness of proverbs, idioms and formulaic words in stories as reading materials in Turkish courses: An example of Selim İleri̇'s İlkgençlik Çağına Öyküler
  1. Tez No: 935294
  2. Yazar: NİYAZİ YENİTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAİD KIYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
2019 Türkçe Dersi Öğretim Programı'na göre Türkçe dersleri için zorunlu metinlerden biri de hikâyelerdir. Bu çalışma Türkçe Ders kitaplarında yer alan hikâyelerin söz varlığını ortaya koymayı amaçlayan bir çalışmadır. Söz varlığının gelecek kuşaklara aktarılmasının yollarından biri de edebî eserlerdir. Bu aktarımın yapılacağı en önemli eserlerin başında hikâye kitapları gelmektedir. Bu çalışmada, hikâye alanında Türkçenin söz varlığını ustaca kullanan yazarlardan biri olan Selim İleri'nin İlkgençlik Çağına Öyküler adlı hikâye seçki serisi incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın amacı seçkide yer alan hikâyelerdeki söz varlığı unsurlarından olan atasözü, deyim ve kalıp söz zenginliğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda hikâyelerde yer alan atasözü, deyim ve kalıp sözler tespit edilmiştir. Çalışmada çocuk edebiyatı ve çocuk edebiyatı ürünlerinden en çok tercih edilen hikâye türü hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın esasını oluşturan atasözü, deyim ve kalıp söz varlığı detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Ayrıca Selim İleri'nin hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın sonunda öğrencilerin söz varlığını geliştirmek için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
According to the 2019 Turkish Lesson Curriculum, one of the compulsory texts for Turkish lessons is stories. This study is a study that aims to reveal the vocabulary of the stories in Turkish Lesson books. One of the ways to transfer vocabulary to future generations is through literary works. Story books are among the most important works in which this transfer will be made. In this study, the story selection series called İlkgençlik Çağına Öyküler by Selim İleri, one of the writers who skillfully used the vocabulary of Turkish in the field of stories, was examined. The document analysis method, which is one of the qualitative research methods, was used in the study. The aim of the study is to reveal the richness of proverbs, idioms and formulaic expressions, which are among the vocabulary elements in the stories in the selection. In this regard, the proverbs, idioms and formulaic expressions in the stories were identified. In the study, information was given about children's literature and the most preferred story genre among children's literature products. Proverbs, idioms and formulaic vocabulary, which form the basis of the study, are discussed in detail. Additionally, information about Selim İleri's life and literary personality is given. At theend of thestudy, some suggestions were made to improve students' vocabulary.