Türkiye'de iç göçün kentsel gerilime etkisi: Mersin örneği
The effectes of internal migration on urban tension: The case of Mersin
  1. Tez No: 190716
  2. Yazar: MİM SERTAÇ TÜMTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ülkemizde 1950'li yılardan itibaren yoğunlaşan göç olgusunun, yalnızcademografik bir süreç ve sadece iki mekan arasında yer değiştirme hareketi olmanınötesine geçerek, göçü veren ve alan mekanların yanında, özellikle göç alanmekandaki toplumsal yapıyı çeşitli boyutları ile de etkileyen bir sürece dönüştüğügörülmektedir. Bu süreç dinamik bir şekilde soluksuz olarak günümüzde de devametmektedir.Ekonomik ve toplumsal yapıda önemli değişimlere yol açan bu olguberaberinde, bir çok araştırmaya da konu olmuştur. Göçün gerekçesindenbaşlayarak, göç eden kitlenin sosyo-ekonomik koşullarının incelenmesi, yaşanandeğişimin ortaya konmasının yanı sıra göç edilen mekan ve yerleşik nüfusüzerindeki etkilerin ortaya çıkarılması bu araştırmaların ağırlıklı konularınıoluşturmuştur. Nitekim, son dönemde yaşanan zorunlu göç sürecine ilişkin de çeşitliçevreler tarafından yürütülmüş saha araştırmaları 1990'lı yıllarda farklı alanlardagerçekleştirilmiş ve göçün değişen niteliğini tanımlayan bulgular elde edilmiştir.Bu çalışmada, Türkiye'deki son dönem gelişmeler dikkate alınarak, tarihboyunca yoğun bir biçimde göç alan ve daha öncede çeşitli göç araştırmalarına konuolan Mersin kenti, göç edilen (alan) bir mekan olarak ele alınmış, bu mekandaki2006 yılı itibariyle yerleşik nüfusun kendisini tanımlaması temelinde elde edilenveriler ile farklı kimliklerin göçe, etnisiteye ve kentsel yaşama ilişkin tutumlarıbelirlenmiş ve bu çerçevede derinleştiği varsayılan kentsel gerilimin değişimgerekçeleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, migration rather than mobility between two places has beenintensive since 1950. This is not only a demographic process but also becoming aprocess which effects immigration and emigration places, especially the socialstructure of immigration place in various dimensions with high dynamism.The migration reasons, the socioeconomic conditions of migrating mass, thechanges appeared in migrated areas and the effects on the local population havebecome the initial topics of migration studies. In fact, the latest field worksregarding compulsory migration process which were carried out by differentacademic circles in different cities during 1990s acquired data which describes thechanging dimension of migration.In this thesis, in view of the latest developments in Turkey, as a historicallyemigration place and as being subject to several migration researches, Mersin isbeing considered as an emigration place. The data was collected in terms of how thenative population identify tehemselves according to migration, etnicity and urbanlife. Thus it defines the changing reasons of urban tension which is assumed to beintensified.