Kamu yönetiminde yeniden yapılanma surecinde etik sorunlar ve Türkiye
Ethical issues in the process of restructuring in public administration and Turkey
- Tez No: 190717
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Uzun yıllardan bu yana ülkemizde, siyasi, idari ve sosyal kurumlarda meydana gelendeğişimi yöneticiler çeşitli yaklaşımlarla ele almışlardır. 21. yüzyıla girerken gelenekselyaklaşımlar terk edildikten sonra yeni kamu yönetimi yaklaşımı benimsendi. Bu yaklaşım ileilk olarak katı bir yapısı olan kamu yönetimi, daha esnek bir yapı kazanmış olup daha şeffaf,daha katılımcı olmayı amaçlamıştır.Kamu yönetiminin önemli sorunları olan yozlaşma ve etik ile ilgili çeşitli uygulamalaryapılmıştır. Bu uygulamamalarla kamu yönetiminin hantal yapısı yok edilmeye çalışılmıştır.Halkın devlete olan güveninin artması en önemli amaçlardan biri olmuştur. Bu güveni deyönetimde ve çalışanlarında etik ilkelerin benimsenmesi ile sağlanacağı görülmüştür. Bubağlamda, etik kodlarının oluşturulması ve etik kurulların kurulması amaçlandı.Bu çalışmada `Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma Süreci' ve `Bu YenidenYapılanma Sürecinde Yaşanan Etik sorunlar' olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Birincibölümde kamu yönetiminde yeniden yapılanma uygulamaları anlatılmıştır. Son bölümde isekamu yönetiminde yeniden yapılanma sürecinde yokluğu hissedilen etik kavramınadeğinilmiştir. Etik kavramı ile birlikte etik kodları ve etik kurulları üzerinde durulmuştur. Veson olarak Türkiye'de yaşanan etik sorunları ile ilgili çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For over a long time the administrators have dealt with the changes taking place inpolitical, administrative and social institutions from various perspectives. However, with thestart of the 21st century, the traditional approaches were left behind and a new approach wasadopted. With this new look, first of all, the public administration, which had tough structure,has become more transparent and liberal.Various applications over the two of the major problems, corruption and ethics, havebeen carried out. With these practices it is aimed that public administrations get rid of itsclumsiness. To boost the people?s trust in the government has been one of the mainobjectives. It has been claimed that this could only be achieved by the adoption of ethicalprincipals by the administration and the staff. In this respect, there has been great effort toform ethical codes and principles.This particular study consists of three sections; the conception in public administrationand its characteristics, the process of restructuring in public administration and the ethicalprocess. In the first part, the concept of public administration, its meaning and characteristicsare dealt with. In the second part, the process of restructuring in public administration iscovered. And in the last section, the ethical conception which is missing in process ofrestructuring is discussed. Furthermore, some alternative suggestions for the ethical problemsin turkey are made.