Ciprofloxacin ve diğer antitüberküloz ilaçların M.tuberculosis suşlarına karşı in-vitro etkisinin araştırılması
- Tez No: 19074
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyo loji laboratuvarı ve Sürreyy apaşa Sanatoryumu Bakteriyoloji laboratuvarma gelen çeşitli muayene maddelerinde izole edilen ve identif ikasyonu yapılan M. tuberculosis suçlarına karşı, yeni bir florokinolon türevi olan ciprofloxacin' in ant i tüberküloz aktivitesinin streptomycin, isoniazid ile karşılaştırmalı olarak araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla M. tuberculosis suşlarının identif ikasyonu için çeşitli deneyler yapılmıştır. Niasin teşekkülü, nitrat redük- siyonu deneyi, 68DC de katalaz aktivitesi, ışıkta, karanlıkta pigment oluşturmaları ve üreme hızları belirlenmiştir. Araştırmamızda, hassasiyet deneyleri için proporsiyon (%1 standart oran)metodu kullanılmıştır. Bu amaçla önceden hazırlanan Lowenstein-Jensen besiyerine (0.25-32 mcg/ml) çeşitli konsantras- 60yonlardaki antibiotikler ilave edildikten sonra 1-2 gün süreyle 37 C de emilmesi sağlanmıştır. Daha sonra inokülasyon ve inkübas- yon işlemleri yapılmıştır. Deney sonucunda ciprofloxacin' in MIC değerleri, çalışmada kullanılan 35 M. tuberculosis susundan 2 'si için 1 mcg/ml, 19 'u için 2 mcg/ml,13'ü için 4 mcg/ml, l'i için 8 mcg/ml olarak bulunmuştur. Deneyde kullanılan M. tuberculosis H37Rv standart susuna karşı ciprofloxacin 'in MIC değeri 1 mcg/ml olarak bulun muştur. Lowenstein- Jensen besiyerine koagülasyondan önce. ilave edilen ciprofloxacin ile yapılan çalışmada ise, MIC değerinin 2 mcg/ml olduğu saptanmıştır. Streptomycin 'in MIC değerleri; 35 M. tuberculosis susundan 10'u için 2 mcg/ml, 16'sı için 4 mcg/ml, 7'si için 8 mcg/ml, 2'si için de 32 mcg/ml olarak tespit edilmiştir. M. tuberculosis H37Rv standart susu için MIC, 2 mcg/ml olarak tespit edilmiştir. isoniazid'in MIC değerleri; 35 M. tuberculosis suçundan 20 'si için
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the antimycobacterial effectiveness of a new f louroquinolon derivative, Ciprofloxacin, was tested against Mycobacterium tuberculosis species which were isolated from various clinical materials in Clinical Microbiology Laboratory of Marmara University Hospital and Bacteriology Laboratory of S.ureyyapasa Sanatorium in comparison with streptomycin and isoniasid. For the identification of M. tuberculosis species, growth rate, pigment formation in dark and in presence of light, and the following biochemical tests were used; niacin test, nitrate reduction test and catalase activity in 68 C. In this study, the proportion method ( 1% standard propor tion) was used for susceptibility testing. For this purpose different concentrations (0.25-32 rocg/ml) of antibiotics wereadded to formerly prepared Lowenstein-Jensen media and this media were intubated at 37°C for 1-2 days for the diffusion of anti microbials. Then the inoculation and incubation procedures were carried out. MIC values of ciprofloxacin for the 35 M. tuberculosis species were as follows: 1 mcg/ml for 1 species, 2 mcg/ml for 19 species, 4 mcg/ml for 13 species, 8 mcg/ml for 1 species. The MIC value for M. tuberculosis H37Rv which was used as a standard in the study was 1 mcg/ml. When ciprofloxacin was added to media before coagulation, MIC value for M. tuberculosis H37Rv was 2 mcg/ml. MIC values of streptomycin for the 35 M. tuberculosis species were as follows: 2 mcg/ml for 10 species, 4 mcg/ml for 16 spe cies, 8 mcg/ml for 7 species, 32 mcg/ml for 2 species. MIC value of streptomycin for M. tuberculosis H37Rv was 2 mcg/ml. MIC values of isoniasid for the 35 M. tuberculosis species were as follows: