Brusellozun tanısında kullanılan serolojik testlerin ELISA testi ile karşılaştırılması
- Tez No: 19075
- Danışmanlar: PROF.DR. RÜKNETTİN ÖĞÜTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
34 ÖZET Brucella '1ar insan ve hayvanlarda enfeksiyona neden olan zorun lu hücre içi parazitleridir. Özellikle hayvan yetiştiriciliği yapılan bölgeler de fazla miktarda brucella enfeksiyonları görülmektedir. Hastalık hayvan lardan insana direkt temas ile geçebileceği gibi bu hayvanların ürünleri aracılığıyla da geçebilir. Brucella bakterilerinin somatik O antijenlerinin yapısında A ve M antijenleri bulunur. Fakat bunların oranları bakterilere göre farklı ol maktadır. Brucella bakterilerinde en iyi antijenik özelliği Iipopolisakarit oluşturur. Brucella bakterileri bazı bakterilerle (özellikle Yersinia entero- colitica 0:9) çapraz reaksiyonlar vermektedir. Bu da tanıda karışıklıklara neden olmaktadır. Bruselloz 'un tanısında bazı klinik belirtilerden yararlanıldığı gibi mikrobiyolojik kültür yöntemleri ve serolojik testlerden de yararlanılır. Bunlar kan kültürü, Tüp aglütinasyon, Lam aglütinasyon, Rose bengal, Kompleman birleşmesi, merkapto-etanol/rivanol testi, Coombs deneyi, İmmunfloresan antikor testi, ELISA ve RIA deneyleridir. Bizim çalışmamızda Tüp aglütinasyon, lam aglütinasyon, Rose bengal, ELISA-IgG ve IgM deneyleri yapıldı. Çalışmada 1:80 antikor tit- resinin altında kalanları negatif, 1:80 ve yukarısı ise pozitif olarak kabul edildi. Yapmış olduğumuz çalışmada 36 adet bruselloz şüpheli hastanın serumu kullanıldı. Negatif kontrol olarak da 12 adet sağlıklı insamn seru mu alındı. Tüp aglütinasyon testi ile % 80 pozitif (29 serum), % 20 ne gatif (7 serum), Lam aglütinasyon testi ile % 86 pozitif (31 serum), % 14 negatif (5 serum), Rose bengal testi ile % 70 pozitif (25 serum), % 30 negatif (11 serum), ELİSA testi ile % 72 (26 serum) pozitif, % 28 (10 serum) negatif sonuçlar bulundu. Pozitiflik ve negatiflik yüzdeleri birbirinden farklı olmakla bera-35 ber kullanılan testler açısından istatistiksel olarak yüzde arası fark anlam lı bulunmamıştır. Sonuç olarak ELISA'nın rutin amaçla Brucella serolojisinde kulla nılabilmesi ve mevcut testlere oranla daha üstün olduğunu söyleyebilmek için standardize antijen ve antikor ile deneyin tekrarlanması gerektiği » sonucuna varılımıştır.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Brucella bacteria are intracellular parasites which cause infecti ons in human beings and animals. Brucella infections are frequently se en especially in animal breeding areas. Transmission of this disease to human beings from animals oc curs directly as well as their products (milk, meat etc). The somatic O antigens of Brucella bacteria contain A and M antigens. But the ratio of these antigens are different one bacteria to another. The best antigenic properties of Brucella bacteria are their lipo- polysaccharides. Brucella bacteria show crossing reaction with some bac teria (especially Yersinia enterocolitica 0:9). This stuation creates some problems in diagnostic area. The clynical symptoms are used for diagnosis of brucellosis as well as some microbiological culture procedures and serological tests. The tests are blood culture, tube agglutination, slide agglutinati on, Rose bengal, Complement fixation, mercaptoethanol/Rivanole tests, Coombs test, immunofluorescence assay, ELISA and RIA. We used tube agglutination, slide agglutination, Rose bengal and ELISA-IgG, IgM analyses in our study. We assumed that the results are negative when they are below the antibody titer of 1:80 and positive when they are 1:80 and above 1:80. We used 36 sera of Patients whose antibody titers against brucella were 1:40 or higher and 12 sera from health subsjects were used as ne gative controls in our study. As a result we found that 29 sera (80%) were positive and 7 se ra (20%) negative by tube agglutination, the results are 31 sera (86%)37 positive, 5 sera (14%) negative by slide agglutinatiion test. The results are 25 sera (70%) positive, 11 sera (30%) negative by Rose bengal test, the last test we used ELISA test and found 26 sera (72%) positive 10 sera (28%) negative of the results. Although positive and negative percentages are different, the re sults, that are obtained from tests are not statistically significant. As a result, using ELISA for rutin test for diagnosis of Brucella and saying it is better than other present tests, it is necessary to repeat the assay with standartized antigen and antibody.