Hemodializdeki hipotansiyonun mannitol-bikarbonat dializi ve düşük dializat ısısı ile önlenmesi
Prevention of intradialytic hypotension using bicarbonate dialysis-mannitol and cool dialysate
- Tez No: 19073
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
-58- ÖZET Bu çalışmn, hemodializ sırasında ortaya çıkan hi potansiyon ataklarını önle» nünle dializat tipinin ve ısısının, intravenöz % 20 Mannitol uygu laması run etkisi olup olmadığı nı incelemek amacıyla yapılmıştır. Asetat dial izi -37°C'de sık hipotansiyon gelişen kronik böbrek yetmezlikli 8 hastaya 6 değişik dializ tipi uygulanmıştır. UYGULANAN DİALİZ TİPLERİ: 1.Tip.-Asetat dializi 37°C 2.Tip:Asetat dializi 35°C 3. Tip: Asetat dializi ve % 20 Mannitol uygulaması 4. Tip: Bikarbonat dializi -37°C 5. Tip: Bikarbonat dializi -35°C 6. Tip : Bikarbonat dializi ve % 20 Mannitol uygulamasıdır. 37°C Asetat dializi sırasında hipotansiyon görülme sıklığı % 79,1 iken 37°C Bikarbonat dializinde % 54,1 olmuş tur* 37°0 Bikarbonat dializi hipotansiyonu önlemnde büyük bir avantaj sağlamamıştır. Her iki dializ tipinde de intra- vonöz % 20 Mannitol /»O gr/4 st. sürekli uygulandığı zaman hipotansiyon görülme sıklığında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olmuştur. Literatürde % 20 Mannil.otün bu yararlı-59- etkisi ozmolarite değişikliklerini azaltmasına bağlanmışsa da biz bu etkiyi kan biyokimyasında gösteremedik. % 20 Mannitol, interstisyel alandan intravasküler alana sıvı ge¬ çişini sağlayarak hem hipotansiyon ataklarını azaltmakta hem de yüknek ultrafiltrasyona imkan vermektedir. Dializat ısısı 35°C'ye düşürüldüğünde Asetat dia- lizinde hipotansiyon görülme sıklığında azalma sağlanmasına rağmen, Bikarbonat dializinde azalma sağlanamamıştır. 35°C bikarbonat dializinde ve 37°C Asetat dializinde kramp görül¬ me sıklığında artma olmuştur. Bulgularımıza dayanarak,hemodializ sırasında sık hipotansiyon gelişen hastalarda % 20 Mannitol uygulamasının hem Asetat herade Bikarbonat dializlerinde yarar sağlayacağı, asetat yerine bikarbonat kullanmanın ise belirgin bir yararı olmadığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
-60- SUMMARY Prevention of intradialytic hypotension using Bi carbonate dialysis-Mannitol and cool dialysate: In this study, we aimed to see the effect of type and the temperature of dialysate and the use of intravenous %20 Mannitol in preventing the hypotensive attacks during hemodialysis 6 different types of dialysis were performed to the 8 patients with chronic renal failure who had frequent hypotensive periods with acetate dialysis in 37°C. Types of dialysis. 1-Acetate dialysis 37°C 2-Acetate dialysis 35°C 3-Acetate dialysis and % 20 Mannitol 4-Bicarbonate dialysis 37°C 5-Bicarbonate dialysis 35°C 6-Bicarbonate dialysis and % 20 Mannitol The hypotensive attack note was %79,1 with 37°C acetate dialysis where as % 54,1 with 37°C bicarbonate di alysis. Bicarbonate dialysis in 37°C did not have an impor tant advantage. 40 gr % 20 Mannitol/4 hrs.was given in both types and we observed a statistically significant decrease in the frequency of hypotensive attacks.-61- It is clairaed in the literatüre bb.ıt % 20 Mannihol prevents the changes in osraolarity but we were no l, ctble to prove this, % 20 Mannitol promotes the movement of interstisial fluid into intravascular corapartroent so i t prevents hypo- benaive attanks and helpa to do high ultrafiltration. We observed a decrease in hypotensive attacks with 35°C ao