Cıprofloxacın nefrotoksisitesinin sıçanlarda incelenmesi
Investigation of ciprofloxacin nephotoxicity in rats
  1. Tez No: 619869
  2. Yazar: FİGEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ GÜNSEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Oral ciprofloxacin'in sıçanlarda nefrotoksisiteye neden olup olmayacağı, β-NAG, β2-Microglobülin, mikroalbümin, kreatinin klirensi, BUN, Na, K, pH parametreleri ölçülerek araştırıldı. 0, 4, 7, 14. günler olmak üzere ratlar, her bir grupta 6 sıçanın yer aldığı 4 gruba ayrıldı. 14. Gün grup, 4 ve 7. gün ciprofloxacin verilip 7 gün bekletilerek çalışılan sıçanlardan oluşturuldu. Sıçanlara nazogastrik ile 400mg/kg/gün ciprofloxacin verildi. Her grupta yer alan sıçanlar, çalışma gününün sonunda metabolik kafeslere yerleştirildi ve 24 saatlik idrar, kan ve böbrek örnekleri alındı. 24 saatlik idrar örneklerinde β--NAG (spektrofotometre), β2-Microglobülin (kemilüminisanas), Mikroalbümin (radyoimmünassay), kreatinin (otoanalizatör) çalışıldı. Kan örneklerinden Na, K, BUN, kreatinin (otoanalizatör) çalışılarak kreatinin klirensi hesaplandı. Ciprofloxacin verilmeyen grubun (Grup 1) β-NAG değeri 7.8±1.31 U/L, 4 gün ciprofloxacin verilen grubun (Grup 2) 27.1±5.7 U/L, 7 gün ciprofloxacin verilen grubun (Grup 3) 15.6±2.1 U/L değerine yükselmiş, 7 gün ciprofloxacin verilip 7 gün bekletilen grubun (Grup 4) β-NAG değeri ise 7.5±1.14 U/L değerine düşmüştür. Diğer nefrotoksiste parametrelerinde ve böbrek biyopsilerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Bu sonuçlar, ciprofloxacin'in sıçanlarda erken dönem doza bağımlı olmayan tübüler hasar oluşturarak nefrotoksisiteye yol açtığını göstermektedir. Çalışmamızdan çıkan diğer bir sonuç da; β-NAG'nin ciprofloxacin nefrotoksisitesinin erken dönemde saptanmasında kullanılabilecek bir belirteç olabileceğidir. Sonuçlarımız ciprofloxacin'in nefrotoksisteye neden olabileceğini ve oluşan renal hasarın mekanizmasında tübüler hasarın rol aldığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Whether oral ciprofloxacin will cause nephrotoxicity in rats, β-NAG, β2-Microglobulin, microalbumin, creatinine clearance, BUN, Na, K, pH parameters were investigated. Rats on days 0, 4, 7, and 14 were divided into 4 groups with 6 rats in each group. The 14th day group was formed from rats given ciprofloxacin on the 4th and 7th days and kept for 7 days. Rats were given 400mg / kg / day ciprofloxacin by nasogastric. The rats in each group were placed in metabolic cages at the end of the study day and 24-hour urine, blood and kidney samples were taken. In 24-hour urine samples, β - NAG (spectrophotometer), β2-Microglobulin (chemiluminescence), Microalbumin (radioimmunoassay), creatinine (autoanalyzer) were studied. Na, K, BUN, creatinine (autoanalyzer) were studied from the blood samples and creatinine clearance was calculated. β -NAG value of the group (Group 1) without ciprofloxacin is 7.8 ± 1.31 U / L, 27.1 ± 5.7 U / L of the group (Group 2) with ciprofloxacin for 4 days is 15.6 ± 2.1 U / L for the group given ciprofloxacin for 7 days. β-NAG value of the group (Group 4), where ciprofloxacin was given for 7 days and kept for 7 days, decreased to 7.5 ± 1.14 U / L. There was no significant change in other nephrotoxic parameters and kidney biopsies. These results show that ciprofloxacin causes nephrotoxicity in rats by causing early dose-free tubular damage. Another conclusion from our study is that β-NAG may be a marker that can be used in the early detection of ciprofloxacin nephrotoxicity. Our results emphasize that ciprofloxacin can cause nephrotoxicity and tubular damage plays a role in the mechanism of renal injury.