Doğrusal olmayan ekonometrik modellerin genetik algoritma yaklaşımı ile parametre tahmini
The parametre estimation of nonlinear economteric models with genetic algortihm approach
  1. Tez No: 190751
  2. Yazar: AYCAN PERVİN AKYOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENOL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı, GA'nın sadece optimizasyon problemlerininçözümünde kullanılmayıp, ekonometrik modellerin çözümünde parametretahminlerinde de kullanılan alternatif bir çözüm yöntemi olduğunu göstermektir.Bu amaç çerçevesinde çalışmada T.C. Merkez Bankası 1991.01 ile 2001.12dönemine ait 132 adet aylık ortalama döviz kuru verilerinin doğrusal olmayanbir trend modeli kullanılarak genetik algoritma ile parametre tahminininyapılması amaçlanmıştır. Bu amaçtan hareketle ilk önce parametrelerindedoğrusal olmayan ekonometrik modelin parametre tahminleri yapılmıştır.Sonra, bu tahminler direk nümerik arama yöntemlerinde başlangıç değerleriolarak kullanılarak parametre tahminleri elde edilmiştir. Daha sonra da genetikalgoritmalar ile parametre tahminleri bulunmuş ve diğer arama yöntemleriylebulunan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show Genetic Algorithms are not only used tosolve Optimization Problems but also used as an alternative way to estimateparameters in econometric models. Whithin the frame of this work it is aimedto estimate the parameters and the Genetic Algorithms by using a nonlineartrend model and the Turkish Central Bank?s 132 monthly average foreigncurrency data dated from January 1991 to December 2001. From this point ofthe aim, first of all, in their parameters the nonlinear econometric parametersare estimated. After that, the estimations have been used as the starting valuein direct numerical search methods to obtain the estimated parameters.Finally, the parameter estimation have been found by Genetic Algorithms. As aresult, the findings have been compared with the other search methods.