ÖSS ve ÖYS Türkçe soruları üzerine bir araştırma
The research about Turkish questions in OSS and OYS
  1. Tez No: 190750
  2. Yazar: MÜBERRA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada 1974-2006 yılları arasındaki Öğrenci Seçme Sınavı ileÖğrenci Yerleştirme Sınavı' ndaki Türkçe soruları incelenmiştir.İncelemeye Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi hakkında bilgi verilerekbaşlanmış, daha sonra da sorular ele alınmıştır.Araştırmadaki amaç, sorulardaki hataları tespit etmek olduğu için sorular şubaşlıklar altında değerlendirmeye alınmıştır.I. Bölüm:Kelimeyle lgili Türkçe YanlışlarıII. Bölüm:Kelime Gruplarıyla lgili Türkçe YanlışlarıIII. Bölüm:Cümleyle lgili Türkçe Yanlışlarıİ ncelemeden sonra sorular sınıflanmış ve sorulardaki yanlışlaraçıklamalarıyla ortaya konmuştur.Değerlendirmeden sonra, ÖSS ve ÖYS Türkçe sorularında Türk Dil Kurumu'nun mla Kılavuzu' nun temel alınması gerektiğine, ortak bir dil, imla ve cümlebirliğinin oluşturulması gerektiğine, sorulardaki metinlerin Türkçenin güzelliğiniyansıtması gerektiğine ve bu sayede orta öğretimde öğretim birliğininsağlanacağı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Turkish questions in the university enterance examfrom 1974 to 2006 are analysed.Research begins with the information about O.S.Y.M and then thequestions are analysed.Since the aim of the research is to find out the mistakes in thequestions; questions are analyzed under these titles;SECTION I:Turkish mistakes related with vocabulary.SECTION IITurkish mistakes related with phrases.SECTION IIITurkish mistakes related wit sentenceAfter the research questions; questions were classified and mistakesare given with explanations.After the evaluation we resulted in; Turkish LanguageAssociation?s(TDK) Spelling Guide have to be taken as a main source whileO.S.S and O.Y.S Turkish questions are being prepared, there is a need ofcommon language , spelling and sentence structure, and passages in thequestions should reflect the beauty of Turkish language. By applying thesesteps union in education will be provided.