Türkiye'nin imzaladığı terörle ilgili uluslararası sözleşmeler ve bu sözleşmelerin temel haklar açısından incelenmesi
International conventions signed by Turkey regarding terrorism, and be examination of those conventions with in the frame of basic rights
- Tez No: 190755
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Terörizm insan yaşamını tehdit eden ve yüksek maliyetleri olan bir kavramolup çalışmamızda insan hakları ve BM çalışmaları açısından ele alınıpirdelenmeye çalışılmıştır. Terörizm konusunun çok boyutluluğunun ve genişliğininfarkında olunarak hazırlanan çalışmada, terör konusunda kavramsal çerçevenindışına çıkılmamış ve bu konudaki tartışmalara girilmemiştir. Okuyucunun aklındaterörizmin temel karakterini yansıtacak tanımlama üzerinde durulmayaçalışılmıştır.İkinci bölümde insan hakları kavramı incelenmiştir. Terörizmle İnsanhakları arasındaki bağlantı ortaya konmaya çalışılmıştır. Özellikle terörlemücadelede özgürlük-güvenlik dengesinin nasıl sağlanacağı konusuna cevaplararanmıştır.Kavramsal irdelemenin akabinde ise çalışmanın odağında yer alanuluslararası terörizm ve insan hakları konusuna BM'nin yaklaşımı anlaşılmayaçalışılmıştır. Bu çerçevede BM'nin terörizm konusunda yaptığı çalışmalar elealınmıştır. Yürürlükte olan 12 sözleşme incelenmiş ve imzada olan 13'ncüanlaşmaya değinilmiştir. Çalışmada birincil kaynaklara ulaşılmış ve sözleşmemetinleri üzerinde irdelemeler yapılmıştır.Son bölümde önceki bölümlerde ele alınan teorik yapının uygulamadaTürkiye açısından ne durumda olduğu konusu incelenmiştir. Bu bölümdeTürkiye'nin yaşadığı terörle mücadele serüveni incelenmiştir. Ayrıca uluslararasıhukukun uygulanmasında yaşanan sorunların anlaşılması açısından SabancıSuikasti faillerinden Fehriye Erdal'ın Belçika'da yargılanması ve sonuçlarıüzerinde durulmuştur.Sonuçta ise uluslararası hukukun uluslararası terörizmle mücadeledekatettiği yol ve mevcut durumu hakkında değerlendirmelere ulaşılmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study terrorism, threatening human life is analyzed fromperspectives of human rights and UN agreements. Taking into account the factthat terrorism is a multi-dimensional and comprehensive issue, study does not gobeyond the conceptual framework and do not interfere into the beyond the scopediscussions. Rather, fundamental characteristics of the terrorism are evaluated.In the second section, human rights concept is analyzed. Here it isintended to explain the relationship between terrorism and human rights.Especially, providing freedom-security balance in combating with terrorism isassessed.In the third section, UN?s approach to international terrorism and humanrights is studied. In this respect, UN?s agreements on terrorism are discussedbased on primary resources and the texts of agreements.In the last section, the application of the theories analyzed in the previoussections is assessed from the perspective of Turkey?s experiences in combatingwith terrorism. As a case study, the judiciary process for Fehriye Erdal as one ofthe perpetrators of Sabancı assassination is discussed.In the conclusion section, there is an overall evaluation on the role ofinternational law in providing solutions to international terrorism.