5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu uyarınca Türkiye'de il özel idaresi
Examination of the effectivenes of the special administration law 5032
- Tez No: 190756
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, 5302 sayılı l Özel daresi Kanunu ile yenidendüzenlenen il özel idarelerinin günümüzdeki durumunu ortaya koymaktır.Tezin araştırma aşamasında; il sınırları içinde yaşayan insanların, mahallimüşterek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan il özel idareleri, hukuk sistemimizeilk girdikleri andan itibaren irdelenerek; zaman içinde karşılaşılan sorunlar, yapılandeğişiklikler ve il özel idarelerinin günün koşullarına uygun, etkin, verimli, şeffaf birmahalli idare birimi halini alabilmesini amaçlayan 5302 sayılı l Özel daresi Kanunuele alınmıştır. Günümüze kadar uzanan sorunlarla çözüm önerileri belirlenerek, kamuyönetimi reformu kapsamında yürürlük kazanan 5302 sayılı l Özel daresi Kanunu ilegetirilen yeni yapının neleri içerdiği, eski ve yeni kanunun karşılaştırmalarına yerverilerek incelenmiştir.Çalışmada, 5302 sayılı l Özel daresi Kanunu ile öngörülen düzenlemelerin ilözel idarelerinin sorunlarına ne derece çözüm bulabildiği, kanunda eksik bırakılanhususların neler olduğu, hangi yeniliklerin olumlu sonuçlar doğurabileceği,hangilerinin yeni sorunlara neden olabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this assay is to examine the current situation of specialprovincial administrations that have been reconstituted with the law of specialprovincial administration number 5302 (SPA 5302).In the investigation part of the thesis, the special administrations that havebeen established so as to correspond to the people?s local common needs have beeninvestigated since they have come into our law system. We look at the problems up tonow, the changes that have been made, and the aspects of SPA 5302 that aim tomake special administration law effective, modern, fruitful and transparent localadministration units. The problems encountered so far and the suggested solutionshas described and the content of new structures of SPA 5302 in public administrationreform extent have been discussed comparing the old and the new law.In the essay, we discuss to what extent the prescribed arrangements with thespecial administration law solve the problems of special administration, what parts aremissing in the law, what innovations have made and their results, and whichinnovations may cause new difficulties.