Ailenin korunması yönünden idarenin anayasal sorumluluğu
Management's constitutional responsibility in terms of protection of family unity
  1. Tez No: 190754
  2. Yazar: SUAVİ ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
?Aile Birliğinin Korunması Yönünden İdarenin Anayasal Sorumluluğu?konulu tezin birinci bölümünde, ailenin tanımı, işlevleri, nitelikleri, çeşitleri veönemi üzerinde durulmuştur. Bunun yanında, aile ile ilgili yasaldüzenlemelere işaret edildikten sonra, kitle iletişim araçlarının aile kurumunaetkileri incelenmiştir.İkinci bölümde ise, şehirlileşme ve küreselleşme sürecinde ailesorunları irdelenmiştir. Aile sorunlarının çözüm yolları tespit edilmiş, bubağlamda, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocuklarınkorunması yönünden idarenin Anayasal sorumluluğu üzerinde durulmuş veöneriler getirilmiştir.Genel olarak; çalışma konusunun mahiyetine uygun olarak,ülkemizdeki bilimsel literatür taranmış ve yüksek lisans tezleri, emsal yargıkararları ve benzeri yayınlar temin edilerek incelenmiştir. Geçmişteki yaşananaile sorunlarının somut olarak gösterilmesi amacıyla, aile ile ilgili resmiistatiksel verilere yer verilmiştir.Aile sorunları bilimsel ve mesleki esaslar çerçevesinde belirlenmeli veaynı esaslar çerçevesinde çözümlenmelidir. Bu çalışmanın, aile sorunlarınaçözüm yolları konusunda yapılacak diğer çalışmalara ışık tutmasınıdiliyorum.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis on ?Management?s ConstitutionalResponsibility in Terms of Protection of Family Unity?, it was mentionedabout description, functions, quality, variety and importance of family.Furthermore, after indication of legal arrangements about family, the effectsof mass media tools on family institution was examined.In the second chapter, family issues during the urbanization andglobalization process were investigated. The solutions of family issues weredetermined. At this point, management?s constitutional responsibility interms of peace, prosperity of family and especially protection of mother andchildren were discussed and some suggestions were put forward.In general, in accordance with the content of the study, scientificliterature in our country was searched and graduate student?s theses,precedent judicial verdicts and similar puplications were also examined. Inorder to show family issues experienced in the past, official statistics withrespect to family was indicated.Family issues should be identified in the scope of occupational basicsand be solved in the same frame. I wish this study to lead other researcheson the ways of resolutions of family issues.