Hasan Basri Çantay'ın Kur'an-ı Hakim ve Meal-iKerim adlı meali ile Kur'an Yolu tefsirinde sosyal meselelere yaklaşımlar
Approaches to social issues in the Hasan Basri Cantay's holy Qur'an and its gracious meaning and inthe commentaryof the Qur'anic way
  1. Tez No: 190757
  2. Yazar: YUNUS ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hasan Basri Çantay'ın Kur'an-ı Hakim ve Meal-i Kerim Adlı Meal'i le Kur'anYolu Tefsirinde Sosyal Meselelere Yaklaşımlar konulu bu çalışmada, Cumhuriyet'inilk ve son dönemlerinde, tefsir sahasında, kaleme alınmış iki çalışmada yer alansosyal içerikli konulara yaklaşımlar üzerinde mukayeseler yapılmıştır.Birinci bölümde söz konusu dönem içerisinde ülkemiz insanının Kur'an-ıKerim'i daha iyi anlamasına yönelik tefsir ve meal çalışmaları, belirli tasnifler adıaltında verilmiştir. Neticede görülmüştür ki, bu dönem içerisinde hem tefsir hem demeal sahasında azımsanmayacak sayıda çalışmalar ortaya konmuştur.Çalışmanın ikinci bölümde ise, önce iki eser ana hatlarıyla tanıtılmış vemetotları hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Ardından her iki eserde mukayesesiyapılacak konuları belirleyip, konu veya kavramlar hakkında önce literatür çalışmasıyapılmıştır. Ardından belirlenmiş konular mukayese edilerek ele alınmayaçalışılmıştır.Ele alınan konulardan; reenkarnasyon, estetik ameliyatı, rüşvet, tesettür verızk konuları iki eserde de, hem ayetlerin mealinde, hem de yorumlarında benzerlikgörülmektedir. Buna karşın, çok eşle evlilik, Yahudi ve Hıristiyanların cennetegireceği, müt'a nikâhı, recm, Hz. sa'nın tekrar gelişi, kadınların şahitliği, kadınlarayapılacak muamele gibi konularda ilgili ayetlerin meal veya yorumlarında belirginfarklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study namely ?Approaches to Social Issues in the Hasan Basri Cantay?sHoly Qur?an and Its Gracious Meaning and in the Commentary of the Qur?anic Way?we have made some comparison to some social issues in two important books whichwas written in the beginning and the end of the Republic.In the first chapter, we have tried to give information about commentaries ofQur?an which was written in the same period. Consequently, it was seen that thereare a lot of works in the both ?Meaning? and ?Commentary? areas in this period. Latertwo works has been introduced in general and tried to information about theirmethods.In the second chapter, we have determined the topics and concepts which willbe compared and have studied on literature related to these topics and concepts.After this, it will be tried to deal with by comparing determined topics.In this comparison, we have established that there were evident differencesbetween commentaries and Quran translations on some topics like reincarnation,whether Jews and Christians may enter the paradise or not, bribery, make esthetics,covering, stoning, Parousia, testifying of women. We have tried to put thesedifferences between two works for consideration.In the Conclusion, we emphasized the main results we dealt with and mainpoints we reached. In doing so, firstly we have exposed differences of interpretationand later explained our preference.