1990 sonrası Türkiye'de yabancı kaçak işçilik ve çözüm yolları
Foreign fugitive workers in Turkey after 1990 and the ways of solve
- Tez No: 190778
- Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yabancı kaçak işçilik olgusu uzun yıllardan beri tüm dünyada yaşananbir sorun olmakla birlikte son yıllarda küreselleşme, ekonomik ve faktörlernüfus artışı, etnik ayrımcılık ve göç yasalarının yetersizliği gibi faktörlersorunun ciddiyetini arttırmıştır.Yabancı kaçak işçilik ekonomi içinde haksız rekabete, milli gelirkayıplarına yol açar ve işsizliği arttırır. Çalışan işçilerin ücretlerini düşürüp,çalışma şartlarını ağırlaştırır. Bunun yanında yabancı kaçak işçiler de yasalkorunma olmaksızın çok kötü şartlarda çalışmaktadır.1989 yılı ve sonrasında Türkiye'de ve Dünyada yaşanan bazı sosyal,siyasi ve ekonomik gelişmeler yabancı kaçak işçilerin Türkiye'ye girişiniarttırmıştır. Türkiye'nin coğrafi yakınlığı Avrupa'ya geçişteki kolaylığı, kaçakgirişin kolay olması, çevre ülkelere göre daha iyi bir ekonomik ve siyasiyapısının olması, ayrıca gelenlerin Türkiye'yle dini, tarihi ve etnik yakınlığıTürkiye'ye girişleri arttırmaktadır. Ülkeye giriş için kara, hava ve denizyollarından herhangi biri tercih edilirken, kimi zaman Türkiye hedef ülkeolarak, kimi zaman da transit ülke olarak kullanılmaktadır.Yabancı kaçak işçiliğin Türkiye'deki sayısı bugün 1 milyon olarak tahminedilmekle birlikte bu rakamın her geçen gün daha da arttığı bilinmektedir.Gelenlerin çoğu düşük vasıflı işlerde, çok düşük ücretlerde çalışmaktadır.Çoğunun 40 yaş altı erkek olduğu, eğitim ve kalifikasyon olarak düşükseviyede oldukları tahmin edilmektedir.Yabancı kaçak işçiliğin önlenmesi için pek çok tedbir alınmaktadır.2003yılında yürürlüğe giren 4817 sayılı Yabancıların Çalışma zinleri HakkındaKanun ile yabancıların çalışması belli bir düzene oturtulmaya çalışılmıştır.Bunun yanında pek çok kanun içinde dağınık olarak düzenlemelererastlanmaktadır. Ayrıca bilgilendirme çalışmaları, ülke sınırlarında alınantedbirler, denetimler, vergi muafiyetleri ve indirimleri mücadele için alınandiğer önlemlerdir. Ancak tüm bu çabalara rağmen yabancı kaçak işçiliksorunu önlenememektedir. Bu nedenle alınan tedbirlerin arttırılmasıgerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Together with the phenomenon of foreign fugitive workers for manyyears being a problem all over the world, the factors such as globalization,economy, population increase, ethnic discrimination and inadequacy ofmigration laws have heightened the seriousness of the problem in recentyears.The problem of foreign fugitive workers leads to unfair competition ineconomy and loss of national revenue and increases the unemployment. Itdiminishes the wages of employed workers and aggravates the workingconditions. Besides, the foreign fugitive workers also work in very badconditions without legal protections.A number of social, political and economic developments undergone inTurkey and in the world in 1989 and after that year increased the number offoreign fugitive workers entering Turkey. Geographical closeness of Turkey,the ease of transition to Europe, the convenience of illegal entrance, Turkey?smuch better economic and political structure than the neighboring countriesand as well as the fugitives? historical, religious and ethnic closeness to herincrease the number of entrances. At times Turkey is used as a targetcountry and at times as a transit country while the foreigners preferring toenter Turkey via air, land and seaway.The number of the foreign fugitive workers is estimated today as 1million and it is known that this figure goes up day by day. Most of thefugitives work at low wages in menial jobs. Most of their ages are below 40and their educational levels and qualifications are estimated to be low.Lots of measures are taken to avoid foreign fugitive workers. Someefforts were made to put the foreigners? employment in a specific orderthrough the Code No: 4817 on Foreigners? Labor Permits, which took effectin 2003. In addition, within plenty of codes disorganized regulations areencountered. Additionally, informing activities, measures taken across thecountry, tax exemptions and reductions are the other measures taken tostruggle with this problem. Yet, despite all these efforts, the problem offoreign fugitive workers can not be avoided. So, it is necessary to increasethe number of measures taken.