Kant ahlakında Tanrı'nın yeri ve işlevi
The position and function of God in Kant morality
  1. Tez No: 190779
  2. Yazar: GÜLŞAH BAKUBALA
  3. Danışmanlar: PROF. KAZIM SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tanrı'nın varlığı problemi, Kant'ın ahlak felsefesinde oldukça önemli biryere sahiptir; çünkü Tanrı inancı ahlaka yönelmek için gereklidir. Kant'ınevrensel olmasını istediği ahlak yasaları, gücünü, değişen zamana vemekana karşı koruyacağı mutlaklığını, Pratik akla borçludurlar. Tanrı kavramıda varlığını Pratik aklın varlık yapısında bulmaktadır. Tanrı sayesinde Kant'ınahlak sistemi tamamlanmaktadır. Kant,?Yalnızca Aklın Sınırları çinde Din?adlı eserinde Tanrı'nın varlığı meselesine geniş yer vermiştir.Kant'ın ahlak felsefesinde, Tanrı'nın varlığına olan inanç bilgiyle değil;iman ile temellenmektedir; zira teorik akıl Tanrı'nın varlığı fikrine geçerli birkanıt sağlayamamaktadır. Tanrı'nın varlığına iman, ahlaklı olmanınönkoşuludur; aynı zamanda Tanrı fikri ahlak kanunun belirlediği iradeninamacı olan ?en üstün iyi?nin şartıdır.nsanoğlu yaşadığı süre içerisinde mutluluğu hayal eder. nsanabeklediği mutluluğu verecek olan güç ise Tanrı'dır. nsan, mutluluğa layıkolmak için ahlaklı olmak durumundadır. Böylelikle ahlaklı olmak ile Tanrı'yaiman arasında kopmaz bir bağ oluşmaktadır. Kant'ın sistemi içinde, ahlaklıolmak için Tanrı'nın varlığını şart koşmuş olması, tartışmalar yaratan bir konuolmuştur. Kant, Tanrı'nın varlığı fikrini din'den çıkarmaz, yani tanrı inancıvarlığını bir dine borçlu değildir. Zaten Kant, tarihi ya da empirik olarakadlandırdığı dinleri, üstü kapalı bir şekilde de olsa eleştirmiştir.Kant'ın Tanrı anlayışı, içerisinde bazı problemleri barındırmaktadır.Kant'a göre, Tanrı zaman ve mekan dışı bir varlıktır; dolayısıyla zaman vemekan dışı olan şeylerin yaratıcısıdır. Aynı zamanda da zamana ve makanabağlıdır. Bu durum bir çelişki yaratmaktadır. Diğer bir çelişki kaynağı ise,Tanrı insanların zaman ve mekanda ki eylemlerinin yaratıcısı olmadığından,insanlar özgür olmaktadır; fakat insanın bu dünyaya ilişkin özelliklerinin veyaeylemlerinin Tanrı tarafından yaratıldığını düşünürsek, insanın özgürlüğünüelinden almış oluruz. Kant'ın sistemi içinde, özgürlük fikri pratik yaşamdakarşılığını bulmakta güçlüklerle karşılaşmaktadır. Kant, insanın özgürlüğünükorumak için, sisteminde Tanrı'yı, zaman ve mekan dışı şeylerin yaratıcısıyaparak onu, pasifize etmiş; merkeze insanı koymuştur.
Özet (Çeviri)
God?s being (exizsting) problem has an important role in Kant?smorality philosophy, because faith of God is necessary in order to tend tomorality. Kant?s act of morality wich he desires them to be universal, owetheir conservant absoltulism to God in changing world and changing time.Forasmuch God is completing Kant?s morality system. Kant in his work of art?Religion solely within the morality ? mentiones a lot of about God?s beingmatter.n Kant?s morality philosophy, his belief in Gods existence origin is notwith knowlwdge, it is originated by faith.Because teorical mind can not ensurea valid prof to the God?s existance. Faith in God, is the prerequisite for beingmoral. Backwardation, God concept is the requirement of ?surpassing Good?whic is the main purpose of will of morality act.Human being are dreaming of being happy in their lifetime. God id theWho could give the happines expected by them. Human beings should bedecent ( have good moral) in order to deserve the happines. n this way,there is a strong and unbreakable connection between morality and God?sexistance. n Kant?s system, this condition of God?s existance to be moralcreates argument. Kant don?t exclude God?s idea from Religion, namelyGod?s faith is not related with the Religion. Kant has already critisted thehistory and emprically designet Religions.Kant?s apprehension of God conserves certain problems. According toKant God?s existance is out of time and space so God is the creator of thingout of time and space. At the same time is connected to time and space. Thissituation causes a contradiction. Another contradictory thıng is since God isnot creator of human beings aida, human beings are free but if it consideredthat human beings freedom from them. n Kant?s system, idea of freedomhave some trouble in practical life. Kant in his system so as to preserve thefreedom, by making the God passive by forming him as the creator oftimeless and spaceless things. Kant places the human beings in the center.