Siyasi açıdan I. ve II. Refik Saydam hükümetleri (1939-1942)
First and Second Refik Saydam goverments point of political (1939-1942)
- Tez No: 190794
- Danışmanlar: PROF.DR. EDİP SEMİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada Refik Saydam'ın başbakanlığı olan 1939-1942 yıllarıarasındaki dönem anlatılmaya çalışılmıştır.Refik Saydam başbakan olmadan önce uzun bir süre sağlık bakanıolarak görev yapmış ve sağlık bakanlığı döneminde Merkez HıfzısıhhaEnstitüsü ve Merkez Hıfzısıhha Mektebi gibi önemli kuruluşlar açılmıştır. Aynızamanda 1925 yılından 1939 yılına kadar da Kızılay Başkanlığı göreviniüstlenmiştir.Refik Saydam'ın başbakanlığı döneminde 1939 Genel Seçimleriyapılmış, Cumhuriyet Halk Partisi Beşinci Kurultay'ı toplanmış ve CHP içindeMüstakil Grup oluşturulmuştur.Refik Saydam'ın başbakanlığı döneminde eğitim alanında önemli biratılım olan Köy Enstitüleri açılmış, Birinci Türk Neşriyat Kongresi ve BirinciMaarif Şurası gibi önemli kültürel gelişmeler gerçekleşmiştir.Bu dönemde hükümet devletleştirme çalışmalarına önem vermiş veyabancıların elindeki birçok şirket satın alınarak millileştirilmiştir.Refik Saydam'ın başbakanlığı II. Dünya Savaşı'nın başladığı yıllaratesadüf etmiştir. Saydam hükümeti ise dış politikada barışçı bir siyasetizleyerek Türkiye'nin savaş dışı kalmasını sağlamıştır.Saydam döneminde II. Dünya Savaşın getirdiği ekonomik olumsuzluklarakarşı bir tedbir olarak Milli Korunma Kanunu çıkarılmış ve uygulanmıştır.Refik Saydam'ın başbakanlığı 8 Temmuz 1942'de vefatıyla birlikte sonaermiştir.
Özet (Çeviri)
The period between the years 1939-1942, during which Refik Saydamwas the Prime Minister, is told in this research.Before starting to Works as the prime minister, Refik Saydam used towork as the minister of health for a long time and he has opened importantinstitutes such as Central Hygiene İnstitute and Central Hygiene Schoolduring his ministry period. He also used to work as the Chairman of Kızılaybetween the years 1925 and 1939.During the prime ministry period of Refik Saydam,1939 General Electionswere held, the Fifth General Meeting of Republican People?s Party wasgathered and Independent group was formed in this Party by the members.During the prime ministry period of Refik Saydam the Village Institutes,being an important onset in the field of education were opened andconsiderable cultural developments like First Turkish Broadcast Congressand First Education Council were achieved.The government gave great importance to the nationalization works anda number of companies owned by foreigners were purchased andnationalized in this period.The prime ministry period of Refik Saydam coincided with the startingtime of World War II. Saydam government adopted a peaceful approach inthe foreign politics and thus prevented Turkey from entering the war.Natonal Protection Law was prepared and put into force during theperiod of Saydam as a measure for the negative economical effects of WorldWar II.The prime ministry of Refik Saydam ended on July 8, 1942 following hisdeath.