Teknolojik gelişmelerin görüntüsel anlatıma olan yansımaları
Reflections of technological developments to the visual expression
- Tez No: 190793
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞÜKRÜ KÜNÜÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Üç boyutlu animasyon ve dijital efektler çağdaş sinemanın ve grafiğinanlatım yetisini olabildiğince kullanan bir anlatıcı aracıdır.Anlambilim açısından en fazla gösterge türü kullanan üç boyutluanimasyonlar, simgesel bir anlatım aracı olması nedeniyle sinemadan ayrı birözellik kazanır. Sinemadan ayıran en temel özelliği görüntü ile canlandırmacıarasına başka bir aracın girmemesidir.Tezin ana temasını oluşturan üç boyutlu animasyon ve dijital efektalanındaki gelişmeler ve bu gelişmelerin sinema-televizyon alanında nasılsınırsızca kullanıldığını göstermesi ve görüntüsel anlatıma olan katkılarıirdelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, dijital prodüksiyon süreci, görüntükompozitleme ve görsel efekt teknikleri tartışılmış, örnek yapımlar üzerindeincelemeler yapılarak genel değerlendirmeler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Three dimensional animation and digital effects are the the tools usingthe exposition competence of cinema and graphics.In the view of Semantics, three dimensional animations, using thesymbols at most, has a seperate feature other than the cinema because ofbeing the tool of symbolic exposition. The basic distinctive feature betweencinema and three dimensional animations is that no tool can intervenebetween animator and image.On this study, developings on the field of three dimensionalanimations and digital effects which are the main bodies of the thesis andusage of these developings in the cinema and television limitlessly and alsocontributions to the visual exposition are tried to examined. On this purpose,digital production process, image compositing and visual effect techniquesare discussed and general evaluations are tried to present by theexaminations of the sample productions.