Türkiye turizminin önemli pazar dilimlerine yönelik tutundurma stratejileri Rusya-Almanya örneği
The promotion strategies of significant market segments of Turkey tourism example of Russia and Germany
  1. Tez No: 190807
  2. Yazar: YELİZ AKPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, İşletme, Public Relations, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Günümüzde turizm, birçok toplumu doğrudan veya dolaylı olarakilgilendirmektedir. Bu durumun nedeni, turizmin ve turizm sektörününülkelerin gelişme çabalarında önemli bir yer almasıdır.Türkiye'de turizm sektörü ise, son yıllarda gösterdiği büyük gelişmeyleTürk ekonomisinin önemli unsurlarından biri olmuştur. Ancak Türkiye, istediğiturizm hedefine ulaşamamıştır.Türkiye'nin sahip olduğu turizm potansiyelinin dünya turizminesunulabilmesi, uluslararası turizmde rekabet edebilmesi ve Türkiye'ninturizmden ciddi anlamda kazanç sağlayabilmesi için etkili pazarlamafaaliyetlerini yürütmesi gerekmektedir.Uluslararası turizm talebini etkileyen pek çok etmen vardır. Ancakbunlar için de tutundurma stratejilerinin payı son derece önemlidir. Reklam,halkla ilişkiler, propaganda, enformasyon vb. gibi konuları kapsayantutundurma stratejileri ile bir ülkenin turizm ile ilgili amaç ve hedeflerineulaşmak daha mümkündür.Çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak Türkiye turizmi elealınmıştır. Türkiye'de turizmin gelişimi, Türkiye turizminin arz ve talep yapısı,turizmin Türkiye ekonomisindeki yeri, Türkiye turizminin dünya ve Avrupaturizmi içerisindeki yeri konularına değinilmiştir.İkinci bölümde, turizmde tutundurma faaliyetleri makro açıdan elealınmış ve teorik açıdan ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, Türkiye'deki turizm tutundurma faaliyetleri ortayakonulmuş ve çalışma için seçilen Rusya ve Almanya turizm pazarları içingerçekleştirilen tutundurma stratejileri analiz edilmiştir.Son bölümde ise, Türkiye'nin turizm alanında en önemli iki pazarı olanRusya ve Almanya için tutundurma stratejileri önerileri getirilmiştir. Önerilenstratejilerin amacı, Türkiye'nin bu iki pazardaki etkinliğini arttırmak, pazarpayını korumak ve genişletmektir. Bu bölümde, tutundurma faaliyetleri birsüreç içerisinde ele alınmış ve bazı analizler yapılarak stratejilerbelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today tourism directly or indirectly affects world society in everywhere.Indeed, tourism and concept of it gain importance the progress of worldnations? improvement.In Turkey tourism sector recently draws high profile in Turkisheconomy. However, Turkey?s tourism could not achieve the desired target.In the first step, Turkey needs potential marketing activities torepresent its own tourism origin in the international sphere. Therefore thesemarketing activities gain profits for Turkish tourism. This is the last point forcompetition in international idea.The international demand of tourism is affected by many factors. Morecrucial factor is promotion strategies. Advertisement, public relations,propaganda and information etc. must have been contained in promotionstrategies to achieve the objectives and goals for national tourism plan.In the first part of the task Turkish tourism mainly mentioned. Thedetails development of Turkish tourism, the structure of supply and demandof Turkish tourism was examined. Also the role of Turkish economy andtourism in the vision of world and European countries were tried todetermine.In the second part, the promotion activities were examined in macroand theoretical approach.In the third part, the promotion activities are perceived in Turkishtourism. Russia and Germany, that selected countries for the task, wereanalyzed for the developed promotion strategies.In the last part of the task, the proposals for the promotion strategiesare suggested for the two crucial and important countries Russia andGermany. The aim of proposals is expanding the effectiveness of marketing,protecting and expanding of marketing ratio. Moreover in this part, theactivities of promotion are examined in defined process and some crucialanalyses are concluded for these strategies.