Enflasyon muhasebesi ve banka karlarına etkisi
Inflation accounting and the effect of inflation accounting on the bank profits
- Tez No: 190806
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Enflasyon, bankaların finansal tablolarının işletme yönetimine veüçüncü kişilere sunduğu bilgilerin doğruluğunu olumsuz yönde etkilemektedir.Bankaların finansal tablolarının gerçeğe uygun bir şekilde düzenlenmesigerekmektedir. Böylece bankalar sermayelerini koruyabilecekler ve maliyapılarını güçlü tutabileceklerdir. Bankalar ekonomik krizlere ve enflasyonakarşı daha güçlü bir şekilde karşı koyabileceklerdir.Son zamanlarda tek haneli rakamlara inmesine rağmen 2001-2004dönemlerinde Türkiye'deki kalıcı ve yüksek enflasyon oranları incelendiğinde,enflasyonun bankaların enflasyonist bir ortamda faaliyet göstermeleri veenflasyonun maliyetlerini minimize etmeleri gerçeği ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada enflasyon muhasebesi konusu ele alınmış, bankalarınkârlılığı üzerindeki etkisi incelenmiştir.Çalışmada, ilk önce enflasyon ve enflasyon muhasebesi ile ilgililiteratür incelemesi yapılmıştır. Daha sonra, Türkiye'deki bankacılık kesimininyapısı ve banka muhasebesinin işleyişi üzerinde durulmuştur. Çalışmanınuygulama bölümünde ise bankacılık kesiminden 20 banka alınarak enflasyonmuhasebesinin banka kârlarına etkileri finansal tablolar üzerindenincelenmiştir.Çalışma sonucunda, bankalar açısından enflasyon muhasebesiuygulamasının, kârlarını olumsuz yönde etkilendiği anlaşılmıştır. Bununnedeni, bankalarda enflasyon muhasebesi uygulaması sonucunda netparasal pozisyon zararı oluşmasıdır. Bu da bankaların düzeltilmiş dönem netkârını azaltmıştır. Böylece fiktif (görünüşte) kâr ortadan kalkmıştır.
Özet (Çeviri)
Inflation negatively affects the accuracy of the information thatfinancial statements of the banks submit to the enterprise management andto the third parties. Financial statements of the bank have to be arranged inaccordance with the truth. In this way, banks can keep their capitals and cankeep their financial structures strong. Banks will be able to strongly resist toeconomical crisis and inflation.Recently, although inflation rate is single-figure in the period of 2001-2004, the banks acting in the inflationist environment have to minimize theirinflation costs considering permanent and high inflation rate in Turkey.In this study, the effect of inflation accounting on the bank profits hasbeen investigated.Firstly, literature study about the inflation and inflation accounting hasbeen carried out. Then, the bank structure and procedures of the bankaccounting in Turkey have been investigated. In the experimental part of thisstudy, taking 20 banks from banking sector, the effects of inflation accountingon the bank profits have been investigated from the financial statements.As a result of this study, it is found that inflation accounting applicationas a matter of banks, negatively affects the bank profits. The reason of this isconsidered that inflation accounting application in the banks causes the losson the net monetary position. Therefore, corrected periodic net profit of thebanks decreased. For this reason, fictive profit is lost.