Mahmud Muhtar Paşa (1867-1935) hayatı, askeri ve siyasi faaliyetleri, eserleri
Mahmud Muhtar Pasha (1867-1935) his life, military and politicial activities,writings
  1. Tez No: 190837
  2. Yazar: SAİD OLGUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Mahmud Muhtar Paşa, 6 Aralık 1867 tarihinde stanbul'da doğmuştur.Babası Gazi Ahmed Muhtar Paşa, annesi Fatma Zehra Hanım'dır.Zühtü Paşa Sıbyan Mektebi'nde başladığı tahsil hayatına GalatasarayMekteb-i Sultânisi'nde devam etmiştir. 1885 yılında Mekteb-i Harbiye'yekaydolmuş ve aynı yıl Almanya'da bulunan Metz Mekteb-i Harbiyesi'negönderilmiştir. Metz Harbiye Mektebi'nden 1888 yılında mülazım rütbesiylemezun olmuştur. 1894 yılına kadar Almanya'da kalmaya devam etmiş,kurmaylık eğitimini tamamlamıştır.1894 yılında stanbul'a dönerek Mekteb-i Harbiye'de ve Erkân-ıHarbiye-i Umûmiye'de çeşitli görevlerde bulunmuştur. Mahmud Muhtar Paşa,1897 Osmanlı-Yunan Harbi'ne gönüllü olarak katılmıştır. Savaş esnasındaVelestin ve Dömeke muharebelerinde göstermiş olduğu başarılar iletanınmaya başlanmıştır.1908'de II. Meşrutiyetin ilanıyla Birinci Ferik rütbesiyle Hassa OrdusuKumandanlığı'na getirilmiştir. 1909 Tasfiye-i Rüteb Kanunu ile rütbesimiralaylığa indirilmiş ve aynı yıl Aydın Valiliğine atanmıştır.1910 yılında brahim Hakkı Paşa kabinesinde Bahriye Nazırlığınagetirilmiştir. 1911'de Tarblusgarp Savaşı ile hükümetin iktidardan ayrılmasıüzerine bu görevden ayrılmıştır. 1912 yılında babası Gazi Ahmed MuhtarPaşa'nın kurduğu hükümette de Bahriye Nazırlığına atanmıştır. 1912 yılındaBalkan Harbi'nin başlaması üzerine cepheye giderek Kırkkilise, Lüleburgazve Çatalca Muharebelerinde 3. Kolordu ve 2. Şark Ordusu kumandanı olarakvazife yapmıştır.1913 yılından 1915 yılına kadar Berlin Sefirliği görevinde bulunmuştur.Bu görevinden sonra devlet vazifelerinden uzaklaşmıştır. 1922 yılına kadarsviçre'de yaşamış, millû mücadelenin yurt dışında tanıtılması ve devletmenfaatlerin korunması için çeşitli girişimlerde bulunmuştur. 1922'destanbul'a dönmüştür. Yeni bir stanbul hükümeti kurulması için çalışmalardabulunmuşsa da bir sonuç alamamıştır.1910-1911 yılları arasındaki Bahriye Nazırlığı görevinde devleti zararauğrattığı gerekçesiyle 1929 yılında Divân-ı Âli'de yargılanmış ve devletinzararını tazmin etmeğe mahkum edilmiştir. Bu tarihten itibaren Mısır'ayerleşerek, sakin bir hayat yaşamaya başlamıştır.18 Mart 1935 tarihinde skenderiye'ye giderken Mesina ile Napoliarasında gemide geçirdiği bir kalp krizi neticesinde vefat etmiştir.Üçüncü Kolordu'nun ve kinci Şark Ordusu'nun Muhârebâtı ve MâziyeBir Nazar Berlin Muâhedesi'nden Harb-i Umûmiye Kadar Avrupa ve Türkiye-Almanya Münâsebâtı isimli eserleri en bilenen iki önemli kitabıdır.
Özet (Çeviri)
Mahmud Muhtar Pasha was born on the 6th of December 1867, inIstanbul. His father, Ahmed Muhtar Pasha, was an important soldier and apolitician.Mahmud Muhtar Pasha, started education at the Zuhtu Pasha PrimarySchool. At nine years of Mahmud Muhtar Pasha became a border at theGalatasaray High School. In 1885 he was removed from Galatasaray HighSchool and sent to Military College of Harbiye. The same year he was sent tothe Military College in Metz, then part of Germany. He graduated aslieutenant in 1888. Simultaneously he attended courses of the Staff Collegein the German capital.After graduating as staff officer, he returned to Istanbul, was appointedto General Staff and became staff instructor at the Harbiye. In 1897, he tookpart in the war which broke out that year with Greece.After the Constitutional Monarchy had been declared on the 24th June1908, Mahmud Muhtar Pasha was appointed Comander of the ImperialGuard in Istanbul. His rank was reduced colonel with a law in 1909. And afterthat Mahmud Muhtar Pasha, was appointed governor-general of the provinceof Aydin, Izmir being its principal city.In 1910, Mahmud Muhtar Pasha was appointed Minister of Navy inbrahim Hakki Pasha Cabinet. He left this mission with the War ofTrablusgarp in 1911. He was appointed Minister of Navy when in July hisfather, Gazi Ahmed Muhtar Pasha, became Grand Vezir. When the BalkanWar broke out in 1912, Mahmud Muhtar Pasha went to front. He firstlycommanded the Third Army Corps of the East Army and secondlycommanded the Second East Army.He became Ambassador of Berlin in 1913. Mahmud Muhtar Pasha leftthe Embassy in 1915. By 1915 he was tired of political and military works.Mahmud Muhtar Pasha and his family returned to Istanbul after an absenceof nine years. In 1922, Mahmud Muhtar Pasha worked for to set up a newIstanbul Cabinet.In 1929, Mahmud Muhtar Pasha, was informed that the TurkishGovernment now held him responsible for the payment due for thebattleships while he was Minister of Navy in 1911. After that he never againset foot in his homeland.Mahmud Muhtar Pasha died on March 18th 1935, between Messinaand Naples.His important books names are those Üçüncü Kolordu?nun ve kinciŞark Ordusu?nun Muhârebâtı and Mâziye Bir Nazar Berlin Muâhedesi?ndenHarb-i Umûmiye Kadar Avrupa ve Türkiye-Almanya Münâsebâtı.