Hizmet pazarlamasında kredi kartı pazarlama süreci, kredi kartı kullanıcılarına yönelik araştırma
Credit card marketing process in service marketing, research of credit card users
- Tez No: 190838
- Danışmanlar: PROF.DR. EYYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Geçmişten günümüze mal ve hizmet değişiminde para olarak farklı araçlarkullanılmıştır. Başlangıçta para olarak kullanılan değerli mallar, daha sonrayerini temsili paraya ve nihayet elektronik bir kayıttan ibaret olan bankaparasına bırakmıştır. Hemen hemen her sektörde olduğu gibi, teknolojikgelişimle birlikte ödeme sistemlerinde de yeni gelişmeler yaşanmaktadır.Örneğin kredi kartı, internet bankacılığı ve elektronik para gibi yeniürünlerin hizmete sunulabilmesi teknolojik gelişme sayesinde gerçekleşmiştir.Son zamanlarda bu tür finansal yeniliklerin nasıl algılandığı kullanma biçimive kültürel hayata etkileri tartışılmaya başlanmıştır.Bu nedenle bankalar, tüketicilerle doğrudan iletişimde bulunmak suretiyleonların ihtiyaç ve isteklerini saptama ve zaman içinde bankacılık sektöründemeydana gelen değişmeleri izlemek zorundadır. Birçok sektörde olduğu gibibankacılık sektöründe de, ulusal ve uluslararası pazarlarda yoğun rekabetyaşanmaktadır. Bu rekabete cevap verecek en önemli anahtar, hizmetpazarlamasını ve araçlarını ifade etmektedir.Bu Tezin temel amacı, bu araçlardan kredi kartına değinmektir. Kredikartı, hizmet pazarlaması, tarafları, ekonomik yönü ve pazarlama sonrasıortaya çıkan sorunlar ve çözümleri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Different materials have been used as money for the exchange of goodsand services throughout the history. Valuable metals that were used asmoney earlier have been replaced by representative money and finally bybanknotes which are actually electronic papers. Just as in approximatelyeach sector, new developments are experienced in the payment systems bythe technological advancements.For instance, new products such as credit cards, internet bankingtransactions and electronic money are applied by the help of technology. Ithas been frequently started to discuss how such financial renovations arecomprehended, how they are used and what the affects of them in thecultural life.Therefore, today banks have to connect with consumers directly in orderto find out their needs and demands and have to follow changings at bankingsector. Banking sector has competed at national and intenational market asother sectors. The key to this competiton is the implemetation of properservice marketing and its tools.The main aim of this thesis is to analyse credit cards as a servicemarketing tool. We also have analysed credit cards in service marketing, forits parties, economical side and for after marketing processes.