Cumhuriyet döneminde Ankara kalesindeki geleneksel el sanatları
Traditional hands arts in Ankara castle at republic period
  1. Tez No: 190858
  2. Yazar: AYÇA YAVUZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Crafts, Folklore
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
M.Ö. VIII yüzyılda Frigler tarafından kurulduğu düşünülen Eski Ankara,savunma amaçlı inşa edilen Ankara Kalesi içinde yer almıştır. Tarihi süreçiçerisinde Ankara, Ankara Kalesi merkez olmak üzere, çevresinde gelişmiştir.Günümüzde Ankara Kalesi, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olanAnkara'nın en önemli simgelerinden biridir.Bir yerleşim merkezinin olağan tüm iktisadi faaliyetlerini bünyesindebarındıran Ankara Kalesi, tarihin tüm dönemlerinde Ankara'ya özgü geleneksel elsanatlarının da üretim ve pazarlamasında ev sahipliği yapmıştır.Cumhuriyet'in ilanı ve Ankara'nın başkent olmasıyla birlikte başlayanbatılılaşma ve sanayileşme hareketleri, Ankara Kalesi'nde el emeği ve gelenekselyöntemlerle icra edilmekte olan el sanatları üzerinde de etkili olmuştur. Döneminhızlı gelişimine ayak uyduramayan birçok el sanatı ticari yaşamdan çekilirken, çokaz bir bölümü günümüze değin varlığını koruyabilmiştir.Günümüzde Ankara Kalesi'nde halen icra edilmekte olan alemcilik,bakırcılık, bakır işlemeciliği, bıçakçılık, elekçilik, kalaycılık, kasketçilik, sandıkçılıkve sepetçilik gibi çok az sayıdaki geleneksel el sanatları da artık günlük ihtiyaçlarıkarşılamaktan çok turistik eşya üretimi amacıyla ve yaşları ilerlemiş belirli ustalartarafından yapılmaktadır.Anahtar Kelimeler : Ankara, Ankara Kalesi, Geleneksel El Sanatları,Alemcilik, Bakırcılık, Bakır İşlemeciliği, Demircilik, Hasırcılık, Kalaycılık,Kasketçilik, Sandıkçılık, Sepetçilik, Urgancılık
Özet (Çeviri)
It?s thought that Old Ankara established by Frigians at B.C. VIII century andplaced in Ankara Castle built for protection purposes. Ankara has extendedaround Ankara Castle as a centre, during her history. Nowadays, Ankara Castle isone of the main articles of the capitol city of modern Republic of Turkey.Ankara Castle which includes all economical actions as a housing centre,was always host for traditional hand arts characteristic for Ankara, all ages inhistory.Modernization and industrialization movements which have startedtogether with the declaration of Turkish Republic and her capitol city Ankara, haveeffected to hand arts which were procured in Ankara Castle by purely handmadeand traditional techniques. Most of those hand arts have disappeared from theeconomic life so as not to adapt themselves to fast evolution, and very few ofthem were being existence so far.Today, some of the traditional hand arts such as peak of minaret making,coppersmith, cutler?s working, sieve-making, tinsmith, hatter working, box-makingand basket-making were being occurred by old master workmen for providingtourist articles instead of daily requirements.Key Words : Ankara, Ankara Castle, Traditional Hand arts, Work of Peak ofMinaret, Coppersmith, Cooper Processing, Blacksmith, Tinsmith, Work of Hatter,Box-maker, Basket-maker, Rope-maker