Varlık dergisinin yayınlandığı ilk yıllardaki sanat faaliyetleri (s.1-60)
Art activities in early years that Varlik journal was published (I.1-60)
  1. Tez No: 190859
  2. Yazar: SELMA İNALKAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 513
Özet
Biz bu çalışmamızda Cumhuriyet döneminin en uzun solukludergilerinden biri olan Varlık dergisi üzerine bir inceleme yaptık. Çalışmamızıkonunun genişliğini göz önünde bulundurarak derginin ilk altmış sayısı ilesınırlandırdık.Çalışmamızın giriş bölümünde Varlık dergisinin yayın hayatınabaşladığı dönemdeki siyasi, sosyal, ve kültürel gelişmeler hakkında bilgiverilmiştir. Birinci bölümde 1923-1940 yılları arasındaki edebiyat ortamı vedönemin diğer dergileri ana hatlarıyla değerlendirilmiştir.Çalışmamızın ikinci bölümünde Varlık dergisinin teşekkülü veözellikleri üzerinde durulmuş, derginin yayın hayatına girişi, çıkarılışgerekçeleri, amacı, ilkeleri, adı, şekil özellikleri, fiyatı, sayfa sayısı, basım vedağıtımı, günümüze kadar uzanan yayın öyküsü, yazar ve şair kadrosuincelenmiştir.Üçüncü bölümde dergide yer alan yazılar değerlendirilmeyeçalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise derginin ilk altmış sayısının iki ayrı fihristihazırlanmıştır.Sonuç bölümünde ise Varlık dergisinin Türk edebiyatı vekültüründeki rolü üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır.Varlık Dergisi'nin Yayınlandığı lk Yıllardaki Sanat Faaliyetleri(S.1-60) adlı çalışmamızda temel hareket noktamız derginin kendisi olmuştur.Varlık'ı incelerken yeri geldikçe biyografilere, edebiyat tarihlerine ve döneminsosyal-siyasi ve kültürel ortamını aydınlatacak kaynaklara başvurulmuştur.Süreli yayınlar, yayımlanmaya başladığı tarihten itibaren düşünceve sanat dünyamızın gelişmesinde önemli bir paya sahiptirler. Bu nedenlefikir ve sanat eserlerinin kendilerinden sonra, Varlık dergisi gibi dergiler vegazeteler üzerine yapılacak çalışmalar Türk edebiyat tarihi ve onun etrafındaoluşan edebi toplulukların sanat ve edebiyat alanındaki görüşlerine ışıktutmakta önemli katkılar sağlayacaktır kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
We ,in this study, made a research on Varlık journal which is one of themost everlasting journals published in Turkish Republic. We restricted ourresearch with only first sixty issues of the journals we considered that thesubject is all-inclusive.In the introduction part of our study, information about political, social,and cultural evolutions during the period which Varlık journal first started tobe published was given. In the first part, literary status and other journalsbetween the years 1923 and 1940 were mainly assessed.In the second part of our study, we focused on the formation and thefeatures of he journal and worked on the assessment of the first publicationof the journal, the reason and the aim of publication, its principals, title,shape, cost, number of the pages, publication and delivery, the story of itspublication which comes up to now, author and poet staff.In the third part, articles published in the journal were assessed. In thefourth part, we prepared two indices of the fist sixty issues of the journal.In the conclusion part, we made a general assessment on the role of thejournal on the Turkish literature and culture.Our starting point was the journal itself in our study named as ArtActivities In Early Years That Varlık Journal Was Published (I.1-60). Whileresearching Varlık, we had a recourse to biographies, literary history and thesources which helps us enlighten the social, political status of the period.Periodical publications have an important role on the development ofour ideal and art world from the first time they are published. That's why webelieve that researches, which will be made on the journals like Varlık andthe newspapers, after the ideal and art works will contribute to enlighten theTurkish literature history and the views of literary communities about art andliterature.