Analitik hiyerarşi süreci ve bankacılık sektöründe bir uygulama
Analytical hierarchy process and a practise in the banking sector
  1. Tez No: 190861
  2. Yazar: EBRU AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmeleri ve gelecekte başarılı olabilmeleriiçin gerek kişisel anlamda, gerekse toplumsal ölçekte ele alındığında hemenher alanda karar verme ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bunu yaparkenbilimsel ölçütlerin dikkate alınması daha iyi kararlar verilmesini sağlar. Buçalışmada, sübjektif etkenlerin de incelenebildiği çok ölçütlü bir karar vermeyöntemi olan Analitik Hiyerarşi Süreci tanıtılarak bankacılık sektöründe işealım sürecinde adayların belirli kriterler altında değerlendirilmesi yapılmıştır.Bankacılık sektörü dinamik, yeniliğe açık ve teknolojiye yatırım yapan birsektördür. Bu doğrultuda bankalar, gelişen teknolojiye ayak uydurmak,ilerlemek ve başarılı olmak adına kuruma nitelikli personel seçilmesi içininsan kaynakları birimine gerekli yatırımları yapan bir sektör haline gelmiştir.Gerekli personelin seçim aşaması, problemi bir bütün olarak alan ve her birkriter ve alt kriterin, ana amaca katkılarını ayrı ayrı değerlendiren, AnalitikHiyerarşi Süreci yöntemi ile ele alınıp, A Bankasının sonuçları ilekarşılaştırılmış ve bu karşılaştırmalarda tutarlı sonuçların elde edildiğigörülmüştür.
Özet (Çeviri)
People face decision making process in almost every field to maintaintheir lives and to be successful both individually and socially. While doingthis, considering the scientific criteria help to make better decisions. In thisstudy Analytic Hierarchy Process, which is a multi-criterion decision makingmethod whereby subjective factors can be analyzed, has been introducedand the candidates have been evaluated under certain criteria in the processof employment. The Banking Sector is the one that is dynamic, open toinnovation and which invests in technology. In accordance with this, bankshave become a sector which makes the necessary investments in humanresources unit in order to keep pace with the developing technology, toimprove and to be successful with the aim of recruiting qualified personnel tothe bank. The process of selecting the necessary personnel has been donewith the Analytic Hierarchy Process, which takes the problem as a whole andwhich evaluates the contribution of each criterian and sub-criterianseparately, and the results have been compared with the results of A Bank. Ithas been found that consistent results have been obtained in thiscomparison.